enlightenment 0.16.8.15-0.01 - en to ja translation catalogue (512 entries)

en: 
    
        Are you sure you wish to log out ?
ja: 
    
        本当にログアウトしますか ?

en: 
      Currently, no groups exist or this window  
      already belongs to all existing groups.  
      You have to start other groups first.
ja: 
      現在、グループが存在しないか、このウィンドウは
      すでに既存のすべてのグループに属しています。
      まず他のグループを作成してください。

en: 
      Currently, no groups exist. You have to start a group first.
ja: 
      現在、グループはありません。まずグループを作成してください。

en: 
      This window currently does not belong to any groups.
ja: 
      このウィンドウは現在どのグループにも属していません。

en: 
      This window currently does not belong to any groups.  
      You can only destroy groups or remove windows from groups  
      through a window that actually belongs to at least one group.
ja: 
      このウィンドウは現在どのグループにも属していません。
      今できるのはグループを破棄するか、実際に少なくとも一つのグループに属し
      ているウィンドウを使って、グループからウィンドウを削除することだけです。

en:          <command>     : <description>
ja: <コマンド> : <説明>

en:    Pick the group to configure:
ja:   設定するグループを選択してください:

en:   No
ja:  いいえ、ログアウトしません

en:   The following actions are  
      applied to all group members:
ja:   グループ内の全ウィンドウに 
      反映される操作:

en:   Yes, Log Out
ja:  ログアウトします

en:   Yes, Reboot
ja:  再起動します

en:   Yes, Shut Down
ja:  シャットダウンします

en:  Global settings:
ja:  全般の設定:

en:  Per-group settings:
ja:  グループごとの設定:

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's utility executable cannot be found at:
    
    %s
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure it is installed
    correctly.
    
    The reason this could be missing is due to badly created
    packages, someone manually deleting that program or perhaps
    an error in installing Enlightenment.
ja: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    以下の場所には Enlightenment のユーティリティの実行可能ファイルがありません :
    
    %s
    致命的なエラーです。Enlightenment の実行を中止します。
    この状況を修正し、正しくインストールされていることを確認して下さい。
    
    この原因としては、パッケージの作り方がまずいか、誰かが手でこのファイルを
    削除したか、あるいは Enlightenment のインストールに誤りがあったことが
    考えられます。

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's utility executable is not able to be executed:
    
    %s
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure it is installed
    correctly.
ja: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment ユーティリティの実行可能ファイルでは以下のものが実行できません。
    %s
    
    致命的なエラーです。Enlightenment の実行を中止します。
    この状況を修正し、正しくインストールされていることを確認して下さい。

en: %s must be a directory in which you have
    read, write, and execute permission.
ja: %s は読み書きと実行の権限があるディレクトリにしてください.

en: %u references remain
ja: %u 参照残っています。

en: -NONE-
ja: なし

en: Abort and Exit
ja: 無視して終了

en: About Enlightenment
ja: Enlightenment について

en: About Enlightenment e16 version %s
ja: Enlightenment e16 バージョン %s について

en: About this theme
ja: このテーマについて

en: Above
ja: 上に

en: Absolute
ja: 画面一杯

en: Absolute Max Height Toggle
ja: 絶対最大高で切替え

en: Absolute Max Size Toggle
ja: 絶対最大サイズで切替え

en: Absolute Max Width Toggle
ja: 絶対最大幅で切替え

en: Add this window to the current group
ja: このウィンドウを現在のグループに追加する

en: Add to current group.
ja: 現在のグループに追加する

en: Alignment of anchoring when automatically resizing:
ja: 大きさを自動調整する時に基準となる固定位置

en: All new windows first get the focus
ja: 新しいウィンドウはすべて出現時にフォーカスを得る

en: Always Screen corner
ja: 常に画面のすみ

en: Always pop up menus on screen
ja: メニューが画面からはみ出る場合は必ず収まるようにメニューを動かす

en: Always send mouse pointer to window on focus switch
ja: フォーカスが移ると必ずマウスポインタも移す

en: Animate shading and unshading of windows
ja: ウィンドウのシェーディング動作をアニメーション表示にする

en: Animate when iconifying to this Iconbox
ja: アニメーション表示しながらアイコン化する

en: Animated display of menus
ja: メニューをアニメーション表示する

en: Annihilate
ja: 強制終了

en: Another Window Manager is already running
ja: 他のウィンドウマネージャがすでに稼働中です

en: Another Window Manager is already running.
    
    You will have to quit your current Window Manager first before
    you can successfully run Enlightenment.
ja: 他のウィンドウマネージャがすでに稼働中です。
    
    まず稼働中のウィンドウマネージャを終了してください。
    そうすれば Enlightenment が正常に起動できます。

en: Appear Slide speed:
ja: ウィンドウ出現時のスライド速度

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure?
ja: いいですか?

en: Areas
ja: デスクトップサイズ

en: Attention !!!
ja: 注意 !!!

en: Audio Settings
ja: オーディオ設定

en: Audio was enabled for Enlightenment but there was an error
    communicating with the audio server (%s).
    Audio will now be disabled.
ja: Enlightenment ではオーディオは有効になっていましたが、
    オーディオサーバー (%s) との通信中にエラーが起きました。
    オーディオを無効にします。

en: Automatically resize to fit Icons
ja: アイコンに合わせて大きさを自動調整する

en: Autoraise
ja: オートレイズ

en: Autoraise Settings
ja: オートレイズ設定

en: Autoraise delay:
ja: オートレイズするまでの遅延時間

en: Available
ja: eppletは隠さない

en: Available Max Height Toggle
ja: 利用可能な最大高で切替え

en: Available Max Size Toggle
ja: 利用可能な最大サイズで切替え

en: Available Max Width Toggle
ja: 利用可能な最大幅で切替え

en: Avoid server grab
ja: サーバーを独占しない

en: BG Colour
ja: 背景の色

en: Background
ja: 背景

en: Background
    Image
    Scaling
    and
    Alignment
ja: 背景画像の
    
    サイズ比率と
    
    方向

en: Background definition information:
    Name: %s
    File: %s
ja: 背景の情報:
    名前: %s
    ファイル: %s

en: Background overrides theme
ja: 背景はテーマを上書きする

en: Backgrounds
ja: 背景

en: Below
ja: 下に

en: Blue:
ja: 青:

en: Border
ja: ボーダー

en: Border style
ja: ボーダースタイル

en: Borders:
ja: ボーダー

en: Both ends
ja: 両端

en: Bottom
ja: 下

en: Box
ja: 枠線

en: Break this window's group.
ja: このウィンドウのグループを破棄する

en: CONFIG: ignoring extra data in "%s"
ja: CONFIG: "%s" にある余分なデータは無視します。

en: CONFIG: missing required data in "%s"
ja: CONFIG: "%s" に必要なデータが含まれていません。

en: Cannot enable Composite Manager.
    Use xdpyinfo to check that
    Composite, Damage, Fixes, and Render
    extensions are loaded.
ja: コンポジットマネージャを有効にできません.
    Composite, Damage, Fixes, Render の各拡張機能が
    ロードされていることを xdpyinfo を使って確認してください.

en: Center windows when desk is full
ja: デスクトップが一杯ならウィンドウを中央に配置する

en: Changes Might Require Restart:
ja: 再起動を要する変更項目があります

en: Changes will take effect after restart
ja: 変更は再起動後に有効になります.

en: Changing Border Style
ja: ボーダースタイルの変更

en: Class:
ja: クラス

en: Cleanup Desktop
ja: デスクトップを整頓する

en: Cleanup Slide speed:
ja: デスクトップ整頓時のスライド速度

en: Click and drag to move desktop
    (on any desktop but desktop 0)
ja: クリックしてドラッグすればデスクトップが移動する
    (ただしデスクトップ 0 だけは不可)

en: Click here to lower this desktop
    to the bottom.
ja: ここをクリックするとこのデスクトップが
    下に移ります。

en: Click here to raise this desktop
    to the top.
ja: ここをクリックするとこのデスクトップが
    上に出ます。

en: Clicking in a window always raises it
ja: クリックしたウィンドウを常に上へ出す

en: Clicking your mouse on the desktop will perform
    the following actions
ja: デスクトップでマウスをクリックすると次の動作を実行します

en: Close
ja: 閉じる

en: Close this window.
ja: このウィンドウを閉じる

en: Command:
ja: コマンド名

en: Commands currently available:
ja: 現在利用可能なコマンド:

en: Composite
ja: コンポジット

en: Composite Settings
ja: コンポジットの設定

en: Configure this window's group(s)
ja: このウィンドウのグループを設定する

en: Conservative
ja: 何も隠さない

en: Continuously scan screen to update pager
ja: ページャの表示を更新するため画面を絶え間なくスキャンする

en: Could not acquire selection: %s
ja: セレクション %s を獲得できませんでした

en: Could not activate systray
ja: システムトレイが準備できません

en: Create New Iconbox
ja: 新しいアイコンボックスを作る

en: Create Systray
ja: システムトレイを作成する

en: Default
ja: 既定値

en: Default Group Control Settings
ja: グループ管理のデフォルト設定

en: Default Resize Policy:
ja: デフォルトの最大化方式

en: Default focused window opacity:
ja: フォーカスがあるウィンドウのデフォルトの不透明度

en: Default pop-up window opacity:
ja: ポップアップウィンドウのデフォルトの不透明度

en: Default unfocused window opacity:
ja: フォーカスがないウィンドウのデフォルトの不透明度

en: Delete
ja: 削除

en: Delete File
ja: 背景ファイルを削除

en: Desks
ja: マルチデスクトップ

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop %i
ja: デスクトップ %i

en: Desktop Background Settings
ja: デスクトップ背景の設定

en: Desktop Operations
ja: デスクトップ操作

en: Desktop Options
ja: デスクトップオプション

en: Desktop Slide speed:
ja: デスクトップのスライド速度

en: Destroy a group this window belongs to
ja:  このウィンドウが属するグループを破棄する

en: Dialog windows appear together with their owner
ja: ダイアログウィンドウはそれを出したウィンドウと一緒に表示する

en: Display Desktop Menu
ja: デスクトップメニューを表示する

en: Display Enlightenment Menu
ja: Enlightenment メニューを表示する

en: Display Group Menu
ja: グループメニューを表示する

en: Display Root Window Tips
ja: ルートウィンドウのツールチップを表示する

en: Display Settings Menu
ja: 設定メニューを表示する

en: Display Task List Menu
ja: タスクリストメニューを表示する

en: Display Tooltips
ja: ツールチップを表示する

en: Display User Menus
ja: ユーザーメニューを表示する

en: Display and use focus list
ja: フォーカスリストを表示し、使用する

en: Display desktop dragbar
ja: デスクトップにドラッグバーを表示する

en: Do not cover dragbar
ja: ドラッグバーを隠さない

en: Don't show
ja: 表示しない

en: Drag bar position:
ja: ドラッグバーの位置

en: Draw base image behind Icons
ja: アイコンの後ろに下地の画像を描く

en: Duplicate
ja: コピー

en: E Dialogs:
ja: E ダイアログ

en: E IPC Error
ja: E IPC エラー

en: E Widgets:
ja: E ウィジェット

en: ERROR!
    
    Lost the Session Manager that was there?
    Here here session manager... come here... want a bone?
    Oh come now! Stop sulking! Bugger. Oh well. Will continue without
    a session manager.
    
    I'll survive somehow.
    
    
    ... I hope.
ja: なんかおかしい!
    
    セッションマネージャはどこ行ったの?
    おーい、セッションマネージャやーい、エサが欲しいの?
    来いよ、スネてないで。……分かった、もういい。セッションマネージャなしで
    やるってば。
    
    なんとかして死なないでいてやるぞ。
    
    
    ...たぶん。

en: ERROR:
    
    The configuration for the theme you are running is
    incompatible. It's config revision is %i.
    It needs to be marked as being revision <= %i
    
    Please contact the theme author or maintainer and
    inform them that in order for their theme to function
    with this version of Enlightenment, they have to
    update it to the current settings, and then match
    the revision number.
    
    If the theme revision is higher than Enlightenment's
    it may be that you haven't upgraded Enlightenment for
    a while and this theme takes advantages of new
    features in Enlightenment in new versions.
ja: エラー :
    
    使用しているテーマの設定が合っていません。
    設定ファイルのリビジョンは %i ですが、
    リビジョンは %i 以下になっている必要があります。
    
    テーマの作者かメンテナと連絡を取り、このテーマを現行バージョンの
    Enlightenment で動かすには、現在の設定に合うようテーマを更新し、
    さらにリビジョン番号を合わせる必要があると伝えて下さい。
    
    テーマのリビジョンが Enlightenment のリビジョンよりも新しい場合は、
    このテーマで利用している機能が新しい Enlightenment の機能なのに、
    Enlightenment がしばらく更新されていないためかもしれません。

en: Edge Flip Mode:
ja: マウスカーソルによるデスクトップの切り替え

en: Effects
ja: 効果

en: Enable Button Images
ja: ボタン画像を有効にする

en: Enable Composite
ja: コンポジットを有効にする

en: Enable Dialog Headers
ja: ダイアログヘッダを有効にする

en: Enable Effect: Raindrops
ja: 有効にする効果: 雨滴

en: Enable Fading
ja: フェーディングを有効にする

en: Enable Logout Dialog
ja: ログアウトダイアログを有効にする

en: Enable Reboot/Halt on Logout
ja: ログアウト時に再起動または停止できるようにする

en: Enable Session Script
ja: セッションスクリプトを有効にする

en: Enable background transparency compatibility mode
ja: 一般の背景透過手法に合わせてE16の背景透過機能を補正する (速度低下の可能性あり)

en: Enable pager display
ja: ページャを表示する

en: Enable sliding startup windows
ja: ログイン後、上下にスライドする初期画面を出す

en: Enable sounds
ja: 音響機能を有効にする

en: End
ja: 終了

en: Enlightenment Audio
    Settings Dialog
ja: Enlightenment オーディオ
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Automatic Raising
    of Windows Settings Dialog
ja: Enlightenment オートレイズ
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Composite
    Settings Dialog
ja: Enlightenment コンポジットの
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Default
    Group Control Settings Dialog
ja: Enlightenment グループ管理の
    デフォルト設定ダイアログ

en: Enlightenment Desktop
    Background Settings Dialog
ja: Enlightenment デスクトップ
    背景設定ダイアログ

en: Enlightenment Desktop & Area
    Pager Settings Dialog
ja: Enlightenment デスクトップの
    ページャ設定ダイアログ

en: Enlightenment Error
ja: Enlightenment エラー

en: Enlightenment Focus
    Settings Dialog
ja: Enlightenment フォーカス
    設定ダイアログ

en: Enlightenment IPC Commands Help
ja: Enlightenment IPC コマンド ヘルプ

en: Enlightenment Iconbox
    Settings Dialog
ja: Enlightenment アイコンボックス
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Menu
    Settings Dialog
ja: Enlightenment メニュー
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Message Dialog
ja: Enlightenment メッセージダイアログ

en: Enlightenment Miscellaneous
    Settings Dialog
ja: Enlightenment その他の
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Move & Resize
    Method Settings Dialog
ja: Enlightenment 移動 & サイズ変更
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Multiple Desktop
    Settings Dialog
ja: Enlightenment マルチデスクトップ
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Remembered
    Windows Settings Dialog
ja: Enlightenment ウィンドウの
    記憶内容設定ダイアログ

en: Enlightenment Selective Transparency
    Settings Dialog
ja: Enlightenment 透明化対象
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Session
    Settings Dialog
ja: Enlightenment セッション
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Settings
ja: Enlightenment の設定

en: Enlightenment Special Effects
    Settings Dialog
ja: Enlightenment 特殊効果
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Starting...
ja: Enlightenment 起動中...

en: Enlightenment Theme
    Settings Dialog
ja: Enlightenment テーマ
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Tooltip
    Settings Dialog
ja: Enlightenment ツールチップ
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Virtual Desktop
    Settings Dialog
ja: Enlightenment 仮想デスクトップ
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Window Group
    Selection Dialog
ja: Enlightenment ウィンドウグループ
    選択ダイアログ

en: Enlightenment Window Group
    Settings Dialog
ja: Enlightenment ウィンドウグループ
    設定ダイアログ

en: Enlightenment Window Placement
    Settings Dialog
ja: Enlightenment ウィンドウ配置
    設定ダイアログ

en: Enlightenment cannot connect to the display nominated by
    your shell's DISPLAY environment variable. You may set this
    variable to indicate which display name Enlightenment is to
    connect to. It may be that you do not have an Xserver already
    running to serve that Display connection, or that you do not
    have permission to connect to that display. Please make sure
    all is correct before trying again. Run an Xserver by running
    xdm or startx first, or contact your local system
    administrator, or Xserver vendor, or read the X, xdm and
    startx manual pages before proceeding.
ja: シェルの環境変数 DISPLAY に指定されているディスプレイに Enlightenment から
    接続できません。この変数を使って Enlightenment から接続されるはずのディスプレイ
    を指定していると思いますが、そのディスプレイ接続を行なう X サーバーがまだ動いて
    いないか、そのディスプレイに接続する権限がないかもしれません。再試行する前に、
    すべてが正しいことを確認して下さい。まず、xdm か startx を起動して X サーバー
    を動かすか、またはシステム管理者や X サーバーのベンダーに問い合わせて下さい。
    あるいは X、xdm、および startx のマニュアルページを読んでから作業を続けて下さい。

en: Enlightenment caused Bus Error.
    
    It is suggested you check your hardware and OS installation.
    It is highly unusual to cause Bus Errors on operational
    hardware.
ja: Enlightenment でバスエラーが起きました。
    
    お使いのハードウェアと OS のインストール状況を確認した方がいいと思います。
    正常なハードウェアでバスエラーが起きることはめったにありません。

en: Enlightenment caused Segment Violation (Segfault)
    
    This means that Enlightenment or support library routines it calls
    have accessed areas of your system's memory that they are not
    allowed access to. This is most likely a bug. It is recommended to
    restart now. If you wish to help fix this please compile
    Enlightenment with debugging symbols in and run Enlightenment
    under gdb so you can backtrace for where it died and send in a
    useful bug report with backtrace information and variable
    dumps etc.
ja: Enlightenment でセグメンテーション違反 (Segfault) が起きました。
    
    これは Enlightenment、またはそこから呼ばれるサポートルーチンから、
    アクセスが禁止されているシステムメモリ領域へアクセスしたということ
    です。これはバグでしょうから、すぐに再起動した方がいいと思います。
    この件の修正を手伝っていただけるなら、Enlightenment をデバッグ
    シンボル付きでコンパイルし、その Enlightenment を gdb で実行して
    下さい。そうすれば例外が発生した場所に関するバックトレースが取得でき
    ます。それから、バックトレース情報や変数ダンプなどを添付した詳細な
    バグ報告にして送付して下さい。

en: Enlightenment caused a Floating Point Exception.
    
    This means that Enlightenment or support library routines it calls
    have performed an illegal mathematical operation (most likely
    dividing a number by zero). This is most likely a bug. It is
    recommended to restart now. If you wish to help fix this please
    compile Enlightenment with debugging symbols in and run
    Enlightenment under gdb so you can backtrace for where it died and
    send in a useful bug report with backtrace information and variable
    dumps etc.
ja: Enlightenment で浮動小数点例外が起きました。
    
    つまり、Enlightenment、またはそこから呼ばれるサポートルーチンで
    不正な数値演算(おそらくゼロ除算でしょう)が実行されたということです。
    これはバグでしょうから、すぐに再起動した方がいいと思います。この件
    の修正を手伝っていただけるなら、Enlightenment をデバッグシンボル
    付きでコンパイルし、その Enlightenment を gdb で実行して下さい。
    そうすれば例外が発生した場所に関するバックトレースが取得できます。
    それから、バックトレース情報や変数ダンプなどを添付した詳細なバグ報告
    にして送付して下さい。

en: Enlightenment performed an Illegal Instruction.
    
    This most likely is due to you having installed an run a
    binary of Enlightenment that was compiled for a make or model
    of CPU not 100%% identical or compatible with yours. Please
    either obtain the correct package for your system, or
    re-compile Enlightenment and possibly any support libraries
    that you got in binary format to run Enlightenment.
ja: Enlightenment で不正な処理が実行されました。
    
    これはおそらく、インストールし実行されている Enlightenment のバイナリが、
    現在使用中の CPU とは型式やモデルが違っているし互換性もない CPU 向けに
    コンパイルされているためです。自分のシステムに合ったパッケージを入手するか
    Enlightenment を再コンパイルして下さい。その際、Enlightenment を実行する
    ためにバイナリフォーマットで入手したサポートライブラリも再コンパイルが必要
    になる場合があります。

en: Error finding sound file
ja: サウンドファイルがみつかりません。

en: Error initialising sound
ja: サウンドの初期化中にエラーが起きました。

en: Error saving snaps file
ja: スナップファイルの保存時にエラーが起きました。

en: FATAL ERROR:
    
    This Xserver does not support the Shape extension.
    This is required for Enlightenment to run.
    
    Your Xserver probably is too old or mis-configured.
    
    Exiting.
ja: 致命的なエラーです :
    
    この X サーバーでは形状拡張機能が使えません。
    Enlightenment の実行にはこの機能が必要です。
    
    おそらく使われている X サーバーが古すぎるか、設定に誤りがあります
    
    終了します。

en: Fading Speed:
ja: フェーディング速度

en: First App Icon, then E Icon
ja: まずアプリケーションアイコン、それから E アイコン

en: First E Icon, then App Icon
ja: まず E アイコン、それからアプリケーションアイコン

en: Flags
ja: その他のウィンドウ属性

en: Focus
ja: フォーカス

en: Focus Settings
ja: フォーカスの設定

en: Focus follows mouse clicks
ja: クリックしたウィンドウがフォーカスを得る

en: Focus follows pointer
ja: マウスのあるウィンドウがフォーカスを得る

en: Focus follows pointer sloppily
ja: マウスのあるウィンドウがフォーカスを得る(ウィンドウを離れてもフォーカスは保持)

en: Focus windows while switching
ja: 切り替わったらウィンドウにフォーカスを移す

en: Focused opacity 100%
ja: フォーカスがあれば100％不透明にする

en: Focused opacity follows unfocused
ja: 常にフォーカスが無いときの不透明度を適用する

en: Focused/unfocused opacity: %d/%d %%
ja: フォーカス有/フォーカス無 の不透明率: %d/%d %%

en: Focuslist image display policy (if one operation fails, try the next):
ja: アイコン画像表示ポリシー (失敗したら次を試す)

en: Forcibly destroy this window.
ja: このウィンドウを強制終了する

en: Fullscreen/Normal
ja: 全画面／通常

en: Glass
ja: ガラス

en: Go Back a Desktop
ja: 前のデスクトップに戻る

en: Go Forward a Desktop
ja: 先のデスクトップに進む

en: Go to the next desktop.
ja: 次のデスクトップに移る

en: Go to the previous desktop.
ja: 前のデスクトップに戻る

en: Go to this Desktop
ja: このデスクトップに移動

en: Goto Next Desktop
ja: 次のデスクトップに移動

en: Goto Previous Desktop
ja: 前のデスクトップに移動

en: Green:
ja: 緑:

en: Group %i
ja: グループ %i

en: Groups
ja: グループ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide inner border
ja: 内側のボーダーを隠す

en: Hide scrollbar when not needed
ja: 不要ならスクロールバーを隠す

en: High Quality Off
ja: 高解像度 Off

en: High Quality On
ja: 高解像度 On

en: Hilights:
ja: ハイライト

en: Hold down the mouse button and drag
    the mouse to be able to drag the desktop
    back and forth.
    Click right mouse button for a list of all
    Desktops and their applications.
    Click middle mouse button for a list of all
    applications currently running.
ja: マウスボタンを押したままマウスをドラッグすれば、
    デスクトップが前後に動かせます。
    マウスの右ボタンをクリックすれば、デスクトップと
    そこにあるアプリケーションが、すべて一覧で表示されます。
    マウスの中ボタンをクリックすれば、実行中のアプリ
    ケーションがすべて一覧で表示されます。

en: Horizontal
ja: 水平

en: Icon image display policy (if one operation fails, try the next):
ja: アイコン画像表示ポリシー (失敗したら次を試す)

en: Icon size: %2d
ja: アイコンサイズ: %2d

en: Iconbox Options
ja: アイコンボックスオプション

en: Iconbox Settings
ja: アイコンボックスの設定

en: Iconify
ja: アイコン化

en: Iconify (Minimize) this window.
ja: このウィンドウをアイコン化(最小化)する

en: Iconify this group
ja: このグループをアイコン化する

en: Iconifying
ja: アイコン化

en: Ignore struts
ja: リザーブ領域(ストラット)を無視する

en: Ignore this
ja: 無視する

en: Ignore this error
ja: このエラーを無視する

en: Include iconified windows in focus list
ja: アイコン化されているウィンドウをフォーカスリストに含める

en: Include shaded windows in focus list
ja: シェードされているウィンドウをフォーカスリストに含める

en: Include sticky windows in focus list
ja: 常時表示ウィンドウをフォーカスリストに含める

en: Include windows on other desks in focus list
ja: 他のデスクトップのウィンドウもフォーカスリストに含める

en: Keep aspect on scale
ja: 縦横のサイズ比を保つ

en: Killing
ja: 強制終了

en: Leave Alone
ja: これは残す

en: Left
ja: 左

en: Left / Top
ja: 左 / 上

en: Live Update
ja: 即時更新

en: Location
ja: 位置

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Lower
ja: 下に移す

en: Lower this window.
ja: このウィンドウを下に移す

en: Magnifier
ja: 拡大中

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Make miniature snapshots of the screen
ja: 画面のスナップショットを表示する

en: Max Height Toggle
ja: 最大高切替え

en: Max Size Toggle
ja: 最大サイズ切替え

en: Max Width Toggle
ja: 最大幅切替え

en: Maximize
ja: 最大化する

en: Maximize Height
ja: 垂直方向に最大化する

en: Maximize Width
ja: 幅を最大化する

en: Menu Settings
ja: メニューの設定

en: Menus
ja: メニュー

en: Menus:
ja: メニュー

en: Message
ja: メッセージ

en: Middle
ja: 中央

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Miscellaneous Settings
ja: その他の設定

en: More Buttons
ja: さらにボタンを

en: Mouse button to display pager menu:
ja: ページャメニューを表示するマウスボタン

en: Mouse button to select and drag windows:
ja: ウィンドウの選択とドラッグに使うマウスボタン

en: Mouse button to select desktops:
ja: デスクトップを選択するマウスボタン

en: Move
ja: 移動する

en: Move & Resize Settings
ja: 移動とサイズ変更方式の設定

en: Move Methods:
ja: 移動方式:

en: Move this window.
ja: このウィンドウを動かす

en: Move to Front
ja: 先頭へ移動

en: Move/Resize
ja: 移動/サイズ変更

en: Move/Resize Geometry Info Postion:
ja: 移動／サイズ変更で表示される座標情報の位置:

en: Moving
ja: 移動

en: Multiple Desktop Settings
ja: マルチデスクトップの設定

en: Name:
ja: 名前

en: No
    Background
ja: 背景
    なし

en: No themes were found in the default directories:
     %s
    Proceeding from here is mostly pointless.
ja: デフォルトのディレクトリ
    %s
    にテーマがありません。このまま進めてもほとんど無意味です。

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 普通

en: Not set
ja: 設定しない

en: Number of virtual desktops:
ja: 仮想デスクトップの枚数:

en: OK
ja: 了解

en: Off
ja: 無効

en: On
ja: 有効

en: On Top
ja: 常に上に

en: Only new dialog windows get the focus
ja: 新しいダイアログウィンドウだけがフォーカスを得る

en: Only new dialogs whose owner is focused get the focus
ja: フォーカスがある親から生まれたダイアログだけがフォーカスを得る

en: Only one systray is allowed
ja: システムトレイは一つのみ可

en: Only when moving window
ja: ウィンドウ移動時のみ切り替える

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Opaque
ja: 不透明

en: Orientation:
ja: 方向

en: Other
ja: その他

en: Pager Mode:
ja: ページャーモード

en: Pager Settings
ja: ページャの設定

en: Pager Settings...
ja: ページャの設定...

en: Pager scanning speed:
ja: ページャのスキャン速度:

en: Pagers
ja: ページャ

en: Pick the group the window will belong to:
ja: このウィンドウが参加するグループを選択してください:

en: Place windows manually
ja: 手動でウィンドウを配置する

en: Place windows on another head when full
ja: 画面が一杯なら別のディスプレイにウィンドウを配置する

en: Place windows under mouse
ja: マウスのある位置にウィンドウを配置する

en: Placement
ja: ウィンドウ配置

en: Pop up window title when mouse is over the window
ja: マウスポインタが乗っているスナップショットのウィンドウタイトルを表示する

en: Pre-scan BG's
ja: 背景をスキャン

en: Purge all caches
ja: すべてのキャッシュを消去する

en: Purge background selector cache
ja: 背景の選択キャッシュを消去する

en: Purge config file cache
ja: 設定ファイルキャッシュを消去する

en: Purge pager background cache
ja: ページャーの背景キャッシュを消去する

en: Query all cache usage
ja: すべてのキャッシュの使用状況を調べる

en: Query background selector cache usage
ja: 背景選択キャッシュの使用状況を調べる

en: Query config file cache usage
ja: 設定ファイルキャッシュの使用状況を調べる

en: Query pager background cache usage
ja: ページャの背景キャッシュの使用状況を調べる

en: Quit Enlightenment
ja: Enlightenment 終了

en: Raise
ja: 上へ出す

en: Raise Windows Automatically
ja: ウィンドウを自動的に上に出す(オートレイズ)

en: Raise fullscreen windows
ja: 全画面モードのウィンドウを上に出す

en: Raise this window to the top.
ja: このウィンドウを上へ出す

en: Raise windows after focus switch
ja: フォーカスを切り替えたらウィンドウを上に出す

en: Raise windows while switching focus
ja: フォーカスの切替中フォーカスを得たウィンドウを上に出す

en: Raising/Lowering
ja: 上に出す/下に移す

en: Received Unknown Client Message.
    Client Name:    %s
    Client Version: %s
    Message Contents:
    
    %s
ja: 不明なクライアントメッセージをうけとりました.
    クライアントネーム:     %s
    クライアントバージョン: %s
    メッセージコンテンツ:
    
    %s

en: Red:
ja: 赤:

en: Regenerate Menus
ja: メニューを再作成する

en: Remember
ja: 記憶

en: Remember this window's group(s)
ja: このウィンドウのグループを記憶する

en: Remember...
ja: 記憶する...

en: Remembered Application Attributes
ja: 記憶されているアプリケショーン属性

en: Remembered Settings...
ja: 設定を記憶する...

en: Remembered Windows Settings
ja: ウィンドウの記憶内容の設定

en: Remove this window from a group
ja: このウィンドウをグループから削除する

en: Resistance at edge of screen:
ja: 画面の端に達した時の移動抵抗値

en: Resize
ja: サイズ変更

en: Resize Horizontally
ja: 横に大きさを変える

en: Resize Methods:
ja: サイズ変更方式:

en: Resize Vertically
ja: 縦に大きさを変える

en: Resize this window horizontally.
ja: このウィンドウの大きさを水平方向に変更する

en: Resize this window vertically.
ja: このウィンドウの大きさを垂直方向に変更する

en: Resize this window.
ja: このウィンドウの大きさを変える

en: Restart
ja: 再起動

en: Restart Enlightenment
ja: Enlightenment 再起動

en: Restart application on login
ja: ログイン時にアプリケーションを再起動する

en: Restart with Defaults
ja: デフォルトの設定で再起動

en: Right
ja: 右

en: Right / Bottom
ja: 右 / 下

en: Ripples
ja: さざなみ

en: Role:
ja: 役割:

en: Scrollbar arrows:
ja: スクロールバーの矢印の位置

en: Scrollbar side:
ja: スクロールバーの位置

en: Select group to add this window to
ja:  このウィンドウを追加するグループを選択する

en: Select the attributes of this
    window you wish to Remember
    from now on
ja: このウィンドウの属性でこの先記憶
    しておきたいものを選択して下さい。

en: Select the group to break:
ja: 破棄するグループを選択してください。

en: Select the group to remove the window from:
ja: 削除するウィンドウが属しているグループを選択してください。

en: Selection Error!
ja: セレクションエラー

en: Selective Transparency Settings
ja: 透明化の対象選択

en: Semi-Solid
ja: ぬりつぶし

en: Send To Another Desktop
ja: 他のデスクトップに移す

en: Send mouse pointer to window after focus switch
ja: フォーカスを切り替えたらウィンドウにマウスポインタを移す

en: Send mouse pointer to window while switching focus
ja: フォーカスの切替中フォーカスを得たウィンドウにマウスポインタを移す

en: Send this Window to the next desktop.
ja: このウィンドウを次のデスクトップに移す

en: Send this Window to the previous desktop.
ja: このウィンドウを前のデスクトップに戻す

en: Session
ja: セッション

en: Session Settings
ja: セッションの設定

en: Set Border Style
ja: ボーダースタイルの設定

en: Set Stacking
ja: 積み重ね順

en: Settings
ja: 設定

en: Settings...
ja: 設定

en: Shade.
ja: シェード

en: Shade/Unshade
ja: シェード／アンシェード

en: Shade/Unshade this window.
ja: このウィンドウをシェードまたはアンシェードする

en: Shaded
ja: 影

en: Shaded state
ja: シェード状態

en: Shading
ja: シェード

en: Shadowing
ja: 影を付ける

en: Shadows Blurred
ja: 影をぼかす

en: Shadows Off
ja: 影を付けない

en: Shadows Sharp
ja: 影を明瞭にする

en: Shadows Sharp2
ja: 影を明瞭にする2

en: Show Magnifier
ja: 拡大ツールを表示する

en: Show icon names
ja: アイコンの名前を表示する

en: Show more buttons.
ja: さらにボタンを表示する

en: Show the Window Options menu.
ja: ウィンドウオプションメニューを表示する

en: Show/Hide group borders.
ja: グループボーダーを表示する／隠す

en: Show/Hide this group
ja: このグループを表示する／隠す

en: Simple
ja: シンプル

en: Size
ja: サイズ

en: Slide Method:
ja: スライド方式:

en: Slide desktops around when changing
ja: デスクトップ間を移動する時にスライドする

en: Slide windows around when cleaning up
ja: ウィンドウをスライドさせながら整頓する

en: Slide windows in when they appear
ja: ウィンドウをスライドさせながら表示する

en: Smooth high quality snapshots in snapshot mode
ja: スナップショットモードでスナップショットを滑らかな高画質にする

en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Snapshot Windows, Use application icon, Use Enlightenment Icon
ja: ウィンドウのスナップショット、アプリケーションアイコン、Enlightenment アイコンの順

en: Snapshotting Off
ja: スナップショット Off

en: Snapshotting On
ja: スナップショット On

en: Sort by Attr.
ja: 属性でソート

en: Sort by File
ja: ファイル名でソート

en: Sort by Image
ja: 画像名でソート

en: Sound
ja: サウンド

en: Span Xinerama Screens
ja: Xineramaスクリーン拡張

en: Special FX Settings
ja: 特殊効果の設定

en: Stacking
ja: 積み重ね順

en: Stacking layer
ja: ウィンドウの上下関係

en: Start
ja: 開始

en: Start a group.
ja: グループを開始する

en: Start a new group
ja: 新しいグループを開始する

en: Stick / Unstick
ja: 常時表示／解除

en: Stick/Unstick
ja: 常時表示／解除

en: Sticking
ja: 常時表示

en: Sticky state
ja: 常時表示状態

en: Swap Window Locations
ja: ウィンドウ位置を交換する

en: Switch Desktops
ja: デスクトップを切替える

en: Switch to desktop where dialog appears
ja: ダイアログが表示されたデスクトップに移動する

en: Synchronize move/resize with application
ja: 移動やサイズ変更をアプリケーションに同期させる

en: Systray Error!
ja: システムトレイエラー

en: Systray Options
ja: システムトレイオプション

en: Systray Settings
ja: システムトレイの設定

en: Systray went elsewhere?!?
ja: systray がどこかに行っちまった？！

en: Technical
ja: テクニカル

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme Settings
ja: テーマの設定

en: Theme transparency: %2d
ja: テーマの透明度: %2d

en: Theme versioning ERROR
ja: テーマのバージョンエラー

en: Themes
ja: テーマ

en: There are no active windows with remembered attributes.
ja: 現在のウィンドウで設定を記憶してあるものはありません。

en: There was an error running the program:
    %s
ja: 以下のプログラムの実行中にエラーが生じました。
    %s

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    I am unsure as to why you could not do this. The file exists,
    is a file, and you are allowed to execute it. I suggest you look
    into this.
ja: 以下のプログラムの実行中にエラーが生じました:
    %s
    このプログラムは実行できませんでした。
    理由は不明です。ファイルは存在していますし、ちゃんとしたファイルです。
    それにこのファイルを実行する権限もあります。この件は調べた方がいいと
    思います。

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file does not exist.
ja: 以下のプログラムの実行中にエラーが生じました。
    %s
    このプログラムは実行できませんでした。
    このファイルが存在しません。

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file exists, is a file, but you are unable
    to execute it because you do not have execute access to this file.
ja: 以下のプログラムの実行中にエラーが生じました:
    %s
    このプログラムは実行できませんでした。
    ファイルは存在していますし、ちゃんとしたファイルですが、このファイルに対する
    実行権限がないので実行できません。

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file is in fact a directory.
ja: 以下のプログラムの実行中にエラーが生じました:
    %s
    このプログラムは実行できませんでした。
    ファイルではなくディレクトリが指定されています。

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file is not a regular file.
ja: 以下のプログラムの実行中にエラーが生じました:
    %s
    このプログラムは実行できませんでした。
    このファイルは通常のファイルではありません。

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is most probably because this program is not in the
    path for your shell which is %s. I suggest you read the manual
    page for that shell and read up how to change or add to your
    execution path.
ja: 以下のプログラムの実行中にエラーが生じました:
    %s
    このプログラムは実行できませんでした。
    おそらくこのプログラムがシェルの実行パス %s にないからです。
    シェルのマニュアルページを読んで、シェルの実行パスの変更方法
    や追加方法を理解した方がいいと思います。

en: This button does nothing interesting.
ja: このボタンは何もしません

en: This is the Root desktop.
    You cannot drag the root desktop around.
    Click right mouse button for a list of all
    Desktops and their applications.
    Click middle mouse button for a list of all
    applications currently running.
ja: ここはルートデスクトップです。
    ルートデスクトップはドラッグできません。
    マウスの右ボタンをクリックすれば、デスクトップと
    そこにあるアプリケーションが、すべて一覧で表示されます。
    マウスの中ボタンをクリックすれば、実行中のアプリ
    ケーションがすべて一覧で表示されます。

en: Tile image across background
ja: 背景画像をタイル状に配置

en: Title:
ja: タイトル

en: Toggle Autoshade
ja: 自動シェーディング切替え

en: Toggle Button Grabs
ja: ボタンのグラブ／解除

en: Toggle Click to Focus
ja: クリックでフォーカス／解除

en: Toggle Fading
ja: フェーディングを切り替える

en: Toggle Fixed Position
ja: 位置固定／解除

en: Toggle Fixed Size
ja: サイズ固定／解除

en: Toggle Never Focus
ja: フォーカスを受けない／受ける

en: Toggle Never Use Area
ja: エリアを使わない／使う

en: Toggle Shadows
ja: シャドー切替え

en: Toggle Skip Window Lists
ja: ウィンドウリストのスキップ／解除

en: Toggle between maximum screen height and normal height.
ja: 最大の高さと通常の高さを切替える

en: Toggle between maximum screen size and normal size.
ja: 最大サイズと通常サイズを切替える

en: Toggle between maximum screen width and normal width.
ja: 最大の幅と通常の幅を切替える

en: Toggle the Omnipresent (visible on all Desktops) state of this window.
ja: このウィンドウの常時表示状態を切替える

en: Tooltip Delay:
ja: ツールチップが表示されるまでの時間

en: Tooltip Settings
ja: ツールチップの設定

en: Tooltips
ja: ツールチップ

en: Tooltips:
ja: ツールチップ

en: Top
ja: 上

en: Track Changes
ja: 変更を記録する

en: Translucent
ja: 半透明

en: Transparency
ja: 透明化

en: Transparent background
ja: 背景を透明にする

en: Unlist
ja: 背景リストから消去

en: Unshade.
ja: アンシェード

en: Unused
ja: 未使用

en: Unused backgrounds freed after %2i:%02i:%02i
ja: %2i:%02i:%02i 後に使用されていない背景を解放する

en: Update window while moving
ja: 移動中もウィンドウを更新する

en: Use "help <command>" for an individual description
ja: "help <コマンド>" で指定されたコマンドの説明が表示されます。

en: Use "help all" for descriptions of each command
    Use "help <command>" for an individual description
ja: "help all" ですべてのコマンドについて各々簡単な説明が表示されます。
    "help <コマンド>" で指定されたコマンドの説明が表示されます。

en: Use "help full" for full descriptions of each command
ja: "help full" ですべてのコマンドについて各々詳しい説明が表示されます。

en: Use Enlightenment Icon, Snapshot Window
ja: Enlightenment アイコン、ウィンドウのスナップショットの順

en: Use alternate font configuration (%s)
ja: 別のフォント設定を使う (%s)

en: Use application icon, Use Enlightenment Icon, Snapshot Window
ja: アプリケーションアイコン、Enlightenment アイコン、ウィンドウのスナップショットの順

en: Use background image
ja: 背景に画像を使用する

en: Use dithering in Hi-Colour
ja: ハイカラー時にディザリングする

en: Use saveunders to reduce window exposures
ja: セーブアンダー機能を使いウィンドウ再描画時の処理を減らす

en: Use theme font configuration
ja: テーマのフォント設定を使う

en: User Application List
ja: ユーザーアプリケーション

en: User Menus
ja: ユーザーメニュー

en: Vertical
ja: 垂直

en: Virtual Desktop Settings
ja: 仮想デスクトップ設定

en: Virtual Desktop size:
ja: 仮想デスクトップの大きさ

en: WARNING:
    This is not an X11 Xserver. It in fact talks the X%i protocol.
    This may mean Enlightenment will either not function, or
    function incorrectly. If it is later than X11, then your
    server is one the author of Enlightenment neither have
    access to, nor have heard of.
ja: 警告。
    これは X11 の X サーバーではありません。実際は X%i プロトコルが使われて
    います。これでは Enlightenment が機能しないか、動作がおかしくなる場合が
    あります。X11 以降のサーバーだとすると、そのサーバーは Enlightenment の
    作者が利用してもいないし、今まで聞いたこともないサーバーです。

en: Warning!  Enlightenment was unable to load the
    following sound file:
    %s
    Enlightenment will continue to operate, but you
    may wish to check your configuration settings.
ja: 警告。Enlightenment で以下のサウンドファイルがロード
    できませんでした。
    %s
    処理は継続されますが、設定を確認した方がいいと思います。

en: Warning:  Configuration error in %s block.
    Outcome is likely not good.
ja: 警告。%s ブロックに設定エラーがあります。
    出力はおそらくおかしくなっていると思います。

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current %s definition:
    %s
    Will ignore and continue...
ja: Warning: 現在の %s の定義にある以下のテキストの処理方法が分かりません:
    %s
    無視して次に行きます...

en: Warp pointer after moving menus
ja: マウスポインタはメニューの移動に追随する

en: Waves
ja: ウェーブ

en: Welcome to Enlightenment e16
    version %s.
    If you find a bug, please do not
    hesitate to send in a bug report.
    We hope you enjoy the software.
    
    The Rasterman - raster@rasterman.com
    Mandrake - mandrake@mandrake.net
    Kim Woelders - kim@woelders.dk
ja: Enlightenment e16 へようこそ.
    バージョン %s
    バグを見つけたら, ぜひバグレポートを
    送ってください.
    では e16 をお楽しみください.
    
    The Rasterman - raster@rasterman.com
    Mandrake - mandrake@mandrake.net
    Kim Woelders - kim@woelders.dk

en: Window Center (O/T/B Methods)
ja: ウィンドウの中心 (表示したまま/テクニカル/枠線)

en: Window Group Error
ja: ウィンドウグループエラー

en: Window Group Selection
ja: ウィンドウグループを選ぶ

en: Window Group Settings
ja: ウィンドウグループの設定

en: Window Groups
ja: ウィンドウグループ

en: Window List
ja: ウィンドウリスト

en: Window List Skip
ja: ウィンドウリストのスキップ

en: Window Options
ja: ウィンドウオプション

en: Window Placement Settings
ja: ウィンドウ配置設定

en: Window Shading speed:
ja: ウィンドウのシェーディング速度

en: Window Size
ja: ウィンドウサイズ

en: Wrap desktops around
ja: 仮想デスクトップの上下左右をつなげる

en: Wrap virtual desktops around
ja: 仮想デスクトップの上下左右をつなげる

en: X server setup error
ja: X サーバーの設定エラー

en: X server version error
ja: X サーババージョンエラー

en: Zoom Off
ja: ズーム Off

en: Zoom On
ja: ズーム On

en: Zoom in on pager windows when mouse is over them
ja: マウスポインタが乗っているスナップショットを拡大する

en: Zoom/Unzoom
ja: 拡大／縮小

en: composite
ja: コンポジット

en: e16 was built without %s support
ja: このe16は %s に対応していません

en: lines per second
ja: (行／秒)

en: sound
ja: サウンド
