enlightenment 0.16.6 - en to it translation catalogue (508 entries)

en: 
    
        Are you sure you wish to log out ?
it: 
    
        Siete sicuri di voler uscire?

en: 
      Currently, no groups exist or this window  
      already belongs to all existing groups.  
      You have to start other groups first.
it: 
      Attualmente non esistono gruppi o questa finestra
      appartiene giá a tutti i gruppi esistenti.
      Dovrete prima iniziare altri gruppi.

en: 
      Currently, no groups exist. You have to start a group first.
it: 
      Attualmente non esistono gruppi. Dovrete prima iniziare un gruppo

en: 
      This window currently does not belong to any groups.
it: 
      Questa finestra non appartiene attualmente a nessun gruppo.

en: 
      This window currently does not belong to any groups.  
      You can only destroy groups or remove windows from groups  
      through a window that actually belongs to at least one group.
it: 
      Questa finestra non appartiene attualmente a nessun gruppo.
      Si possono distruggere gruppi, o rimuovere finestre dai gruppi,
      solo tramite una finestra appartenenete ad almeno un gruppo

en:          <command>     : <description>
it:          <comando>     : <descrizione>

en:    Pick the group to configure:
it:    Seleziona gruppo da configurare:

en:   The following actions are  
      applied to all group members:
it:   Le azioni seguenti vengono applicate  
      a tutti i membri del gruppo:

en:   Yes, Log Out
it:   Sí, esci

en:   Yes, Reboot
it:   Sí, riavvia

en:   Yes, Shut Down
it:   Sí, spegni

en:  Global settings:
it: Impostazioni globali:

en:  Per-group settings:
it:    Impostazioni per gruppo:

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's utility executable cannot be found at:
    
    %s
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure it is installed
    correctly.
    
    The reason this could be missing is due to badly created
    packages, someone manually deleting that program or perhaps
    an error in installing Enlightenment.
it: !!!!!!!! ERRORE ERRORE ERRORE ERRORE !!!!!!!!
    
    L'eseguibile dell'utilitá di Enlightenment non trovato in:
    
    %s
    Questo é un errore fatale e Enlightenment cesserá l'esecuzione.
    Si prega di rettificare questa situazione ed assicurarsi che
    sia installato correttamente.
    
    La ragione per cui non si trova potrebbe essere un pacchetto
    creato male, qualcuno che ha cancellato manualmente quel
    programma, o forse un errore nell'installazione di Enlightenment.

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's utility executable is not able to be executed:
    
    %s
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure it is installed
    correctly.
it: !!!!!!!! ERRORE ERRORE ERRORE ERRORE !!!!!!!!
    
    L'eseguibile dell'utilitá di Enlightenment non puó essere eseguito:
    
    %s
    Questo é un errore fatale e Enlightenment cesserá l'esecuzione.
    Si prega di rettificare questa situazione ed assicurarsi che
    sia installato correttamente.

en: %s must be a directory in which you have
    read, write, and execute permission.
it: %s deve essere una directory in cui si hanno
    permessi di lettura, scrittura e esecuzione.

en: %u references remain
it: %u riferimenti rimasti

en: -NONE-
it: -NESSUNO-

en: Abort and Exit
it: Abortisci ed esci

en: About Enlightenment
it: A proposito di Enlightenment

en: About Enlightenment e16 version %s
it: Informazioni su Enlightenment e16 versione %s

en: About this theme
it: A proposito di questo tema

en: Above
it: Superiore

en: Absolute
it: Assoluta

en: Absolute Max Height Toggle
it: Attiva/disattiva altezza massima assoluta

en: Absolute Max Size Toggle
it: Attiva/disattiva dimensione massima assoluta

en: Absolute Max Width Toggle
it: Attiva/disattiva larghezza massima assoluta

en: Add this window to the current group
it: Aggiungi questa finestra al gruppo attuale

en: Add to current group.
it: Aggiungi al gruppo attuale.

en: Alignment of anchoring when automatically resizing:
it: Allineamento ancoraggio in ridimensionamento automatico:

en: All new windows first get the focus
it: Tutte le finestre nuove prendono il fuoco

en: Always Screen corner
it: Sempre angolo dello schermo

en: Always pop up menus on screen
it: Mostra sempre menú popup sullo schermo

en: Always send mouse pointer to window on focus switch
it: Invia sempre puntatore alla finestra al cambio di fuoco

en: Animate shading and unshading of windows
it: Animazione contrazione/decontrazione finestre

en: Animate when iconifying to this Iconbox
it: Anima iconificazione verso Iconbox

en: Animated display of menus
it: Visualizzazione menú animata

en: Annihilate
it: Uccidi

en: Another Window Manager is already running
it: Un altro Window Manager é giá in esecuzione

en: Another Window Manager is already running.
    
    You will have to quit your current Window Manager first before
    you can successfully run Enlightenment.
it: Un altro Window Manager é giá in esecuzione.
    
    Dovrete chiudere l'attuale Window Manager prima
    di riuscire a eseguire Enlightenment con successo.

en: Appear Slide speed:
it: Velocitá animazione apparizione:

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure?
it: Siete sicuri?

en: Areas
it: Aree

en: Attention !!!
it: Attenzione !!!

en: Audio Settings
it: Impostazioni audio

en: Audio was enabled for Enlightenment but there was an error
    communicating with the audio server (%s).
    Audio will now be disabled.
it: L'audio é stato abilitato per Enlightenment ma c'é stato un
    errore di comunicazione con il server audio (%s). L'audio
    verrá adesso disabilitato.

en: Automatically resize to fit Icons
it: Ridimensiona automaticamente per contenere icone

en: Autoraise
it: Elevazione automatica

en: Autoraise Settings
it: Impostazioni elevazione automatica

en: Autoraise delay:
it: Ritardo elevazione automatica:

en: Available
it: Disponibile

en: Available Max Height Toggle
it: Attiva/disattiva altezza massima disponibile

en: Available Max Size Toggle
it: Attiva/disattiva dimensione massima disponibile

en: Available Max Width Toggle
it: Attiva/disattiva larghezza massima disponibile

en: Avoid server grab
it: Evita coinvolgimento server

en: BG Colour
it: Colore dello sfondo

en: Background
it: Sfondo

en: Background
    Image
    Scaling
    and
    Alignment
it: Scalatura e
    allineamento
    immagine di
    sfondo

en: Background definition information:
    Name: %s
    File: %s
it: Informazioni sullo sfondo:
    Nome: %s
    File: %s

en: Background overrides theme
it: Lo sfondo sostituisce quello del tema

en: Backgrounds
it: Sfondi

en: Below
it: Inferiore

en: Blue:
it: Blu:

en: Border
it: Bordo

en: Border style
it: Stile di bordo

en: Borders:
it: Bordi:

en: Both ends
it: Entrambe estremitá

en: Bottom
it: Basso

en: Break this window's group.
it: Spezza il gruppo di questa finestra.

en: CONFIG: ignoring extra data in "%s"
it: CONFIG: ignoro dati extra in "%s"

en: CONFIG: missing required data in "%s"
it: CONFIG: dati richiesti mancanti in "%s"

en: Cannot enable Composite Manager.
    Use xdpyinfo to check that
    Composite, Damage, Fixes, and Render
    extensions are loaded.
it: Impossibile abilitare il Composite Manager.
    Usate xdpyinfo per controllare che le
    estensioni Composite, Damage, Fixes, e
    Render siano caricate.

en: Center windows when desk is full
it: Centra finestre quando lo schermo é pieno

en: Changes Might Require Restart:
it: I cambiamenti possono richiedere il riavvio:

en: Changes will take effect after restart
it: I cambiamenti avranno effetto al riavvio

en: Changing Border Style
it: Cambio stile del bordo

en: Class:
it: Classe:

en: Cleanup Desktop
it: Pulisci desktop

en: Cleanup Slide speed:
it: Velocitá animazione riordinamento:

en: Click and drag to move desktop
    (on any desktop but desktop 0)
it: Clicca e trascina per spostare il desktop
    (su qualunque desktop tranne il numero 0)

en: Click here to lower this desktop
    to the bottom.
it: Cliccare quí per abbassare questo desktop
    in fondo.

en: Click here to raise this desktop
    to the top.
it: Cliccare quí per alzare questo desktop
    in cima.

en: Clicking in a window always raises it
it: Un clic sulla finestra la eleva sempre

en: Clicking your mouse on the desktop will perform
    the following actions
it: Un clic del mouse sul desktop eseguirá
    le seguenti azioni

en: Close
it: Chiudi

en: Close this window.
it: Chiudi questa finestra.

en: Command:
it: Comando:

en: Commands currently available:
it: Comandi attualmente disponibili:

en: Composite
it: Estensioni composite

en: Composite Settings
it: Impostazione estensioni composite

en: Configure this window's group(s)
it: Configura i gruppi di questa finestra

en: Conservative
it: Conservativa

en: Continuously scan screen to update pager
it: Scansione continua dello schermo per aggiornamento Pager

en: Could not acquire selection: %s
it: Impossibile acquisire la selezione: %s

en: Could not activate systray
it: Impossibile attivare vassoio di sistema

en: Create New Iconbox
it: Crea nuovo Iconbox

en: Create Systray
it: Crea vassoio di sistema

en: Default
it: Predefinito

en: Default Group Control Settings
it: Impostazione controllo gruppo predefinita

en: Default Resize Policy:
it: Regola predefinita ridimensionamento:

en: Default focused window opacity:
it: Opacitá predefinita finestra con fuoco:

en: Default pop-up window opacity:
it: Opacitá predefinita finestra popup:

en: Default unfocused window opacity:
it: Opacitá predefinita finestra senza fuoco:

en: Delete
it: Elimina

en: Delete File
it: Elimina file

en: Desks
it: Desktop

en: Desktop Background Settings
it: Impostazione sfondo del desktop

en: Desktop Operations
it: Operazioni sul desktop

en: Desktop Options
it: Opzioni dei desktop

en: Desktop Slide speed:
it: Velocitá scorrimento desktop:

en: Destroy a group this window belongs to
it: Spezza un gruppo a cui appartiene questa finestra

en: Dialog windows appear together with their owner
it: Posiziona finestre di dialogo insieme a proprietario

en: Display Desktop Menu
it: Mostra menú del desktop

en: Display Enlightenment Menu
it: Mostra menú di Enlightenment

en: Display Group Menu
it: Mostra menú dei gruppi

en: Display Root Window Tips
it: Mostra suggerimenti finestra principale

en: Display Settings Menu
it: Mostra menú impostazioni

en: Display Task List Menu
it: Mostra menú lista applicazioni

en: Display Tooltips
it: Mostra popup suggerimenti

en: Display User Menus
it: Mostra menú utente

en: Display and use focus list
it: Mostra e usa la lista del fuoco

en: Display desktop dragbar
it: Mostra barra trascinamento desktop

en: Do not cover dragbar
it: Non coprire barra trascinamento

en: Don't show
it: Non mostrare

en: Drag bar position:
it: Posizione barra trascinamento:

en: Draw base image behind Icons
it: Disegna immagine base dietro le icone

en: Duplicate
it: Duplica

en: E Dialogs:
it: Finestre di dialogo:

en: E IPC Error
it: Errorr IPC di E

en: E Widgets:
it: Oggetti:

en: ERROR!
    
    Lost the Session Manager that was there?
    Here here session manager... come here... want a bone?
    Oh come now! Stop sulking! Bugger. Oh well. Will continue without
    a session manager.
    
    I'll survive somehow.
    
    
    ... I hope.
it: ERRORE!
    
    Hai perso il Session Manager che era qui?
    Su su Session Manager... vieni qui... vuoi un osso?
    Dai, vieni! Non essere scontroso! Guastafeste. Vabbé.
    Continueró senza un Session Manager.
    
    Sopravviveró in qualche modo.
    
    
    ... almeno spero.

en: ERROR:
    
    The configuration for the theme you are running is
    incompatible. It's config revision is %i.
    It needs to be marked as being revision <= %i
    
    Please contact the theme author or maintainer and
    inform them that in order for their theme to function
    with this version of Enlightenment, they have to
    update it to the current settings, and then match
    the revision number.
    
    If the theme revision is higher than Enlightenment's
    it may be that you haven't upgraded Enlightenment for
    a while and this theme takes advantages of new
    features in Enlightenment in new versions.
it: ERRORE:
    
    La configurazione del tema in esecuzione é incompatibile.
    La versione della sua configurazione é %i.
    Ha bisogno di essere marcata come versione <= %i.
    
    Vi preghiamo di contattare l'autore o il maintainer del
    tema e informarlo che perché il suo tema funzioni con
    questa versione di Enlightenment occorre che lo
    aggiornino alle attuali impostazioni e ne rendano
    compatibile il numero di versione.
    
    Se la versione del tema é maggiore di quella di
    Enlightenment puó essere che non avete aggiornato
    Enlightenment da un po' e questo tema trae beneficio da
    nuove funzionalitá presenti nelle ultime versioni di
    Enlightenment.

en: Edge Flip Mode:
it: Cambio desktop con puntatore al confine:

en: Effects
it: Effetti

en: Enable Button Images
it: Abilita immagini dei bottoni

en: Enable Composite
it: Abilita estensioni composite

en: Enable Dialog Headers
it: Abilita intestazioni di dialogo

en: Enable Effect: Raindrops
it: Abilita effetto: Pioggia

en: Enable Fading
it: Abilita dissolvenza

en: Enable Logout Dialog
it: Abilita finestra di uscita

en: Enable Reboot/Halt on Logout
it: Abilita riavvio/arresto all'uscita

en: Enable Session Script
it: Abilita script di sessione

en: Enable background transparency compatibility mode
it: Abilita modo compatibilitá trasparenza sfondo

en: Enable pager display
it: Abilita visualizzazione Pager

en: Enable sliding startup windows
it: Abilita animazione finestre di avvio

en: Enable sounds
it: Abilita suoni

en: End
it: Fine

en: Enlightenment Audio
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione
    audio di Enlightenment

en: Enlightenment Automatic Raising
    of Windows Settings Dialog
it: Finestra configurazione elevazione
    automatica finestre di Enlightenment

en: Enlightenment Composite
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione estensioni
    composite di Enlightenment

en: Enlightenment Default
    Group Control Settings Dialog
it: Finestra configurazione controllo gruppo
    predefinito di Enlightenment

en: Enlightenment Desktop
    Background Settings Dialog
it: Finestra impostazione sfondo
    del desktop di Enlightenment

en: Enlightenment Desktop & Area
    Pager Settings Dialog
it: Finestra configurazione
    Pager di Enlightenment

en: Enlightenment Error
it: Errore di Enlightenment

en: Enlightenment Focus
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione del
    fuoco di Enlightenment

en: Enlightenment IPC Commands Help
it: Aiuto comandi IPC di Enlightenment

en: Enlightenment Iconbox
    Settings Dialog
it: Finestra impostazione
    Iconbox di Enlightenment

en: Enlightenment Menu
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione
    menú di Enlightenment

en: Enlightenment Message Dialog
it: Finestra di dialogo di Enlightenment

en: Enlightenment Miscellaneous
    Settings Dialog
it: Finestra configurazioni
    varie di Enlightenment

en: Enlightenment Move & Resize
    Method Settings Dialog
it: Finestra configurazione spostamento
    e ridimensionamento di Enlightenment

en: Enlightenment Multiple Desktop
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione desktop
    multipli di Enlightenment

en: Enlightenment Remembered
    Windows Settings Dialog
it: Finestra configurazione proprietá
    finestra memorizzate di Enlightenment

en: Enlightenment Selective Transparency
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione trasparenze
    selettiva di Enlightenment

en: Enlightenment Session
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione
    sessione di Enlightenment

en: Enlightenment Settings
it: Impostazioni di Enlightenment

en: Enlightenment Special Effects
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione effetti
    speciali di Enlightenment

en: Enlightenment Starting...
it: Avvio di Enlightenment...

en: Enlightenment Theme
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione
    tema di Enlightenment

en: Enlightenment Tooltip
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione popup
    suggerimenti di Enlightenment

en: Enlightenment Virtual Desktop
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione desktop
    virtuali di Enlightenment

en: Enlightenment Window Group
    Selection Dialog
it: Finestra selezione gruppo
    finestre di Enlightenment

en: Enlightenment Window Group
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione gruppi
    di finestre di Enlightenment

en: Enlightenment Window Placement
    Settings Dialog
it: Finestra configurazione posizionamento
    finestre di Enlightenment

en: Enlightenment cannot connect to the display nominated by
    your shell's DISPLAY environment variable. You may set this
    variable to indicate which display name Enlightenment is to
    connect to. It may be that you do not have an Xserver already
    running to serve that Display connection, or that you do not
    have permission to connect to that display. Please make sure
    all is correct before trying again. Run an Xserver by running
    xdm or startx first, or contact your local system
    administrator, or Xserver vendor, or read the X, xdm and
    startx manual pages before proceeding.
it: Enlightenment non puó connettersi al display definito nella
    variabile d'ambiente DISPLAY della vostra shell. Potete impostare
    questa variabile per indicare il display a cui Enlightenment deve
    connettersi. E' possibile che non avete un server X giá in
    esecuzione per servire una connessione a quel display, o che non
    avete il permesso di connettervi a quel display. Vi preghiamo di
    assicurarvi che tutto sia a posto prima di riprovare. Eseguite un
    server X prima tramite xdm o startx, o contattate l'amministratore
    del vostro sistema locale, o il fornitore del server X, o leggete
    le pagine di manuale di X, xdm e startx prima di procedere.

en: Enlightenment caused Bus Error.
    
    It is suggested you check your hardware and OS installation.
    It is highly unusual to cause Bus Errors on operational
    hardware.
it: Enlightenment ha causato un errore del bus.
    
    Si suggerisce di controllare il proprio hardware e la
    installazione del sistema operativo. E' molto insolito
    causare errori del bus su hardware operativo.

en: Enlightenment caused Segment Violation (Segfault)
    
    This means that Enlightenment or support library routines it calls
    have accessed areas of your system's memory that they are not
    allowed access to. This is most likely a bug. It is recommended to
    restart now. If you wish to help fix this please compile
    Enlightenment with debugging symbols in and run Enlightenment
    under gdb so you can backtrace for where it died and send in a
    useful bug report with backtrace information and variable
    dumps etc.
it: Enlightenment ha causato una violazione di segmento (Segfault).
    
    Questo significa che Enlightenment, o routine di librerie di supporto
    chiamate da lui, hanno tentato di accedere ad aree di memoria del
    sistema per cui non avevano permesso di accesso. Questo é molto
    probabilmente un baco. Si consiglia di riavviare. Se desiderate
    aiutare nella correzione del baco compilate Enlightenment con i
    simboli di debugging ed eseguitelo sotto gdb in modo da tracciare il
    punto in cui é andato in crash, e inviate un rapporto completo di
    backtrace, stampe di variabili, ecc.

en: Enlightenment caused a Floating Point Exception.
    
    This means that Enlightenment or support library routines it calls
    have performed an illegal mathematical operation (most likely
    dividing a number by zero). This is most likely a bug. It is
    recommended to restart now. If you wish to help fix this please
    compile Enlightenment with debugging symbols in and run
    Enlightenment under gdb so you can backtrace for where it died and
    send in a useful bug report with backtrace information and variable
    dumps etc.
it: Enlightenment ha causato una eccezione in virgola mobile.
    
    Questo significa che Enlightenment, o routine di librerie di supporto
    chiamate da lui, hanno eseguito un'operazione matematica illegale
    (molto probabilmente dividendo un numero per zero). Questo é molto
    probabilmente un baco. Si consiglia di riavviare. Se desiderate
    aiutare nella correzione del baco compilate Enlightenment con i
    simboli di debugging ed eseguitelo sotto gdb in modo da tracciare il
    punto in cui é andato in crash, e inviate un rapporto completo di
    backtrace, stampe di variabili, ecc.

en: Enlightenment performed an Illegal Instruction.
    
    This most likely is due to you having installed an run a
    binary of Enlightenment that was compiled for a make or model
    of CPU not 100%% identical or compatible with yours. Please
    either obtain the correct package for your system, or
    re-compile Enlightenment and possibly any support libraries
    that you got in binary format to run Enlightenment.
it: Enlightenment ha eseguito un'istruzione illegale.
    
    Questo é dovuto probabilmente all'aver installato ed
    eseguito un binario di Enlightenment compilato per una
    CPU non identica o compatibile al 100%% con la vostra.
    Vi preghiamo di installare il pacchetto giusto per il
    vostro sistema, o di ricompilare Enlightenment e
    possibilmente ogni libreria di supporto che si é avuta
    in formato binario per eseguire Enlightenment.

en: Epplets
it: Epplet

en: Error finding sound file
it: Errore ricerca file audio

en: Error initialising sound
it: Error inizializzazione audio

en: Error saving snaps file
it: Errore salvataggio file istantanee

en: FATAL ERROR:
    
    This Xserver does not support the Shape extension.
    This is required for Enlightenment to run.
    
    Your Xserver probably is too old or mis-configured.
    
    Exiting.
it: ERRORE FATALE:
    
    Questo server X non supporta l'estensione Shape.
    Questa é richiesta per l'esecuzione di Enlightenment.
    
    Probabilmente il vostro server X é troppo vecchio o
    configurato male.
    
    In uscita...

en: FX
it: Effetti

en: Fading Speed:
it: Velocitá dissolvenza:

en: First App Icon, then E Icon
it: Prima icona della app., poi icona di E

en: First E Icon, then App Icon
it: Prima icona di E, poi icona della app.

en: Flags
it: Flag

en: Focus
it: Fuoco

en: Focus Settings
it: Impostazioni del fuoco

en: Focus follows mouse clicks
it: Il fuoco segue i clic del mouse

en: Focus follows pointer
it: Il fuoco segue il puntatore

en: Focus follows pointer sloppily
it: Il fuoco segue le finestre sotto il puntatore

en: Focus windows while switching
it: Dai fuoco alle finestre mentre cambi

en: Focused opacity 100%
it: Opacitá "a fuoco" 100%

en: Focused opacity follows unfocused
it: Opacitá "a fuoco" segue "fuori fuoco"

en: Focused/unfocused opacity: %d/%d %%
it: Opacitá a/fuori fuoco: %d/%d %%

en: Focuslist image display policy (if one operation fails, try the next):
it: Regole visualizzazione immagine lista fuoco (se una fallisce passa alla seguente):

en: Forcibly destroy this window.
it: Uccidi questa finestra.

en: Fullscreen/Normal
it: Tutto schermo/Normale

en: Glass
it: Trasparente

en: Go Back a Desktop
it: Va indietro di un desktop

en: Go Forward a Desktop
it: Va avanti di un desktop

en: Go to the next desktop.
it: Vai al desktop successivo

en: Go to the previous desktop.
it: Vai al desktop precedente

en: Go to this Desktop
it: Vai a questo desktop

en: Goto Next Desktop
it: Vai al desktop successivo

en: Goto Previous Desktop
it: Vai al desktop precedente

en: Green:
it: Verde:

en: Group %i
it: Gruppo %i

en: Groups
it: Gruppi

en: Help
it: Aiuto

en: Hide inner border
it: Nascondi bordi interni

en: Hide scrollbar when not needed
it: Nascondi cursori scorrimento se non necessari

en: High Quality Off
it: Alta qualitá disabilitata

en: High Quality On
it: Alta qualitá abilitata

en: Hilights:
it: Enfatizzazioni:

en: Hold down the mouse button and drag
    the mouse to be able to drag the desktop
    back and forth.
    Click right mouse button for a list of all
    Desktops and their applications.
    Click middle mouse button for a list of all
    applications currently running.
it: Tenete premuto il tasto del mouse e trascinate il
    mouse per trascinare i desktop avanti e indietro.
    Cliccate con il tasto destro del mouse per avere
    una lista di tutti i desktop e le loro applicazioni.
    Cliccate con il tasto centrale del mouse per avere
    una lista di tutte le applicazioni in esecuzione.

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Icon image display policy (if one operation fails, try the next):
it: Regole visualizzazione immagine icone (se una fallisce passa alla seguente):

en: Icon size: %2d
it: Dimensione icone: %2d

en: Iconbox Options
it: Opzioni dell'Iconbox

en: Iconbox Settings
it: Impostazioni dell'Iconbox

en: Iconify
it: Iconifica

en: Iconify (Minimize) this window.
it: Iconifica (minimizza) questa finestra.

en: Iconify this group
it: Iconifica questo gruppo

en: Iconifying
it: Iconificazione

en: Ignore struts
it: Ignora strutture

en: Ignore this
it: Ignora questo

en: Ignore this error
it: Ignora questo errore

en: Include iconified windows in focus list
it: Includi finestre iconificate nella lista del fuoco

en: Include shaded windows in focus list
it: Includi finestre contratte nella lista del fuoco

en: Include sticky windows in focus list
it: Includi finestre appiccicate nella lista del fuoco

en: Include windows on other desks in focus list
it: Includi finestre di altri desktop nella lista del fuoco

en: Keep aspect on scale
it: Mantieni aspetto dopo la scalatura

en: Killing
it: Uccisione

en: Leave Alone
it: Lascia solitaria

en: Left
it: Sinistra

en: Left / Top
it: Sinistra / Alto

en: Live Update
it: Aggiornamento in tempo reale

en: Location
it: Ubicazione

en: Log Out
it: Esci

en: Lower
it: Abbassa

en: Lower this window.
it: Abbassa questa finestra.

en: Magnifier
it: Ingranditore

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Make miniature snapshots of the screen
it: Crea miniature dello schermo

en: Max Height Toggle
it: Attiva/disattiva altezza massima

en: Max Size Toggle
it: Attiva/disattiva dimensione massima

en: Max Width Toggle
it: Attiva/disattiva larghezza massima

en: Maximize
it: Massimizza

en: Maximize Height
it: Massimizza in altezza

en: Maximize Width
it: Massimizza in larghezza

en: Menu Settings
it: Impostazioni menú

en: Menus
it: Menú:

en: Menus:
it: Menú:

en: Message
it: Messaggio

en: Middle
it: Centrale

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Miscellaneous Settings
it: Impostazioni varie

en: More Buttons
it: Ulteriori bottoni

en: Mouse button to display pager menu:
it: Tasto del mouse per menú del Pager:

en: Mouse button to select and drag windows:
it: Tasto del mouse per selezione e trascinamento finestre:

en: Mouse button to select desktops:
it: Tasto del mouse per selezione desktop:

en: Move
it: Sposta

en: Move & Resize Settings
it: Impostazioni spostamento e ridimensionamento

en: Move Methods:
it: Metodi di spostamento:

en: Move this window.
it: Sposta questa finestra.

en: Move to Front
it: Sposta all'inizio

en: Move/Resize
it: Spostamento/ridimensionamento

en: Move/Resize Geometry Info Postion:
it: Posizione informazioni spostamento/ridimensionamento:

en: Moving
it: Spostamento

en: Multiple Desktop Settings
it: Impostazioni desktop multipli

en: Name:
it: Nome:

en: No
    Background
it: Nessuno
    sfondo

en: No themes were found in the default directories:
     %s
    Proceeding from here is mostly pointless.
it: Non sono stati trovati temi nelle directory predefinite:
     %s
    Procedere da questo punto non ha senso.

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Not set
it: Non impostato

en: Number of virtual desktops:
it: Numero di desktop virtuali:

en: Off
it: Disattivato

en: On
it: Attivato

en: On Top
it: In cima

en: Only new dialog windows get the focus
it: Solo le finestre di dialogo prendono il fuoco

en: Only new dialogs whose owner is focused get the focus
it: Solo le finestre di dialogo prendono il fuoco se il genitore lo ha

en: Only one systray is allowed
it: E' consentito un solo vassoio di sistema

en: Only when moving window
it: Solo trascinando finestre

en: Opacity
it: Opacitá

en: Opaque
it: Opaco

en: Orientation:
it: Orientamento:

en: Other
it: Altro

en: Pager Mode:
it: Modalitá Pager:

en: Pager Settings
it: Impostazioni del Pager

en: Pager Settings...
it: Impostazioni del Pager...

en: Pager scanning speed:
it: Velocitá aggiornamento Pager:

en: Pagers
it: Pager

en: Pick the group the window will belong to:
it: Selezionare gruppo a cui apparterrá la finestra:

en: Place windows manually
it: Posiziona finestre manualmente

en: Place windows on another head when full
it: Posiziona finestre su altro schermo se pieno

en: Place windows under mouse
it: Posiziona finestre sotto il puntatore

en: Placement
it: Posizionamento

en: Pop up window title when mouse is over the window
it: Mostra titolo finestra al passaggio del mouse

en: Pre-scan BG's
it: Pre-analisi degli sfondi

en: Purge all caches
it: Svuota tutte le cache

en: Purge background selector cache
it: Svuota cache del selettore dello sfondo

en: Purge config file cache
it: Svuota cache dei file di configurazione

en: Purge pager background cache
it: Svuota cache dello sfondo del Pager

en: Query all cache usage
it: Utilizzo di tutte le cache

en: Query background selector cache usage
it: Utilizzo cache del selettore dello sfondo

en: Query config file cache usage
it: Utilizzo cache dei file di configurazione

en: Query pager background cache usage
it: Utilizzo cache dello sfondo del Pager

en: Quit Enlightenment
it: Arresta Enlightenment

en: Raise
it: Eleva

en: Raise Windows Automatically
it: Eleva finestre automaticamente

en: Raise fullscreen windows
it: Eleva finestre a tutto schermo

en: Raise this window to the top.
it: Eleva questa finestra in cima.

en: Raise windows after focus switch
it: Eleva finestre dopo il cambio del fuoco

en: Raise windows while switching focus
it: Eleva finestre mentre cambia il fuoco

en: Raising/Lowering
it: Elevazione/abbassamento

en: Received Unknown Client Message.
    Client Name:    %s
    Client Version: %s
    Message Contents:
    
    %s
it: Ricevuto messaggio sconosciuto dal client.
    Nome del client:     %s
    Versione del client: %s
    Contenuto del messaggio:
    
    %s

en: Red:
it: Rosso:

en: Regenerate Menus
it: Rigenera menú

en: Remember
it: Ricorda

en: Remember this window's group(s)
it: Ricorda i gruppi di questa finestra

en: Remember...
it: Ricorda...

en: Remembered Application Attributes
it: Attributi applicazione da ricordare

en: Remembered Settings...
it: Impostazioni memorizzate...

en: Remembered Windows Settings
it: Impostazioni finestre memorizzate

en: Remove this window from a group
it: Rimuovi questa finestra da un gruppo

en: Resistance at edge of screen:
it: Resistenza al confine dello schermo:

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Resize Horizontally
it: Ridimensiona orizzontalmente

en: Resize Methods:
it: Metodi di ridimensionamento:

en: Resize Vertically
it: Ridimensiona verticalmente

en: Resize this window horizontally.
it: Ridimensiona questa finestra orizzontalmente.

en: Resize this window vertically.
it: Ridimensiona questa finestra verticalmente.

en: Resize this window.
it: Ridimensiona questa finestra.

en: Restart
it: Riavvia

en: Restart Enlightenment
it: Riavvia Enlightenment

en: Restart application on login
it: Riavvia applicazione all'avvio

en: Restart with Defaults
it: Riavvia con valori predefiniti

en: Right
it: Destra

en: Right / Bottom
it: Destra / Basso

en: Ripples
it: Increspature

en: Role:
it: Ruolo:

en: Scrollbar arrows:
it: Freccie di scorrimento:

en: Scrollbar side:
it: Lato cursore di scorrimento:

en: Select group to add this window to
it: Seleziona il gruppo a cui aggiungere questa finestra

en: Select the attributes of this
    window you wish to Remember
    from now on
it: Selezionate gli attributi di
    questa finestra che volete
    vengano ricordati d'ora in poi

en: Select the group to break:
it: Selezionare gruppo da spezzare:

en: Select the group to remove the window from:
it: Selezionare gruppo da cui rimuovere la finestra:

en: Selection Error!
it: Errore di selezione!

en: Selective Transparency Settings
it: Impostazione transparenze selettiva

en: Semi-Solid
it: Semi-pieno

en: Send To Another Desktop
it: Invia a un altro desktop

en: Send mouse pointer to window after focus switch
it: Invia puntatore alla finestra dopo il cambio del fuoco

en: Send mouse pointer to window while switching focus
it: Invia puntatore alla finestra mentre cambia il fuoco

en: Send this Window to the next desktop.
it: Invia questa finestra al desktop successivo.

en: Send this Window to the previous desktop.
it: Invia questa finestra al desktop precedente.

en: Session
it: Sessione

en: Session Settings
it: Impostazioni sessione

en: Set Border Style
it: Imposta stile del bordo

en: Set Stacking
it: Imposta livello

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings...
it: Impostazioni...

en: Shade.
it: Contrai.

en: Shade/Unshade
it: Contrai/decontrai

en: Shade/Unshade this window.
it: Contrai/decontrai questa finestra.

en: Shaded
it: Contratto

en: Shaded state
it: Stato contratto

en: Shading
it: Contrazione

en: Shadowing
it: Ombreggiatura

en: Shadows Blurred
it: Ombre sfuocate

en: Shadows Off
it: Ombre disattivate

en: Shadows Sharp
it: Ombre contrastate

en: Shadows Sharp2
it: Ombre contrastate 2

en: Show Magnifier
it: Mostra ingranditore

en: Show icon names
it: Mostra nome icone

en: Show more buttons.
it: Mostra altri bottoni.

en: Show the Window Options menu.
it: Mostra menú opzioni finestra.

en: Show/Hide group borders.
it: Mostra/nascondi bordi gruppo.

en: Show/Hide this group
it: Mostra/nascondi questo gruppo

en: Simple
it: Semplice

en: Size
it: Dimensione

en: Slide Method:
it: Metodi di animazione:

en: Slide desktops around when changing
it: Scorri desktop al cambio

en: Slide windows around when cleaning up
it: Animazione riordinamento finestre

en: Slide windows in when they appear
it: Animazione apparizione finestre

en: Smooth high quality snapshots in snapshot mode
it: Crea miniature ad alta qualitá

en: Snapshot
it: Istantanea

en: Snapshot Windows, Use application icon, Use Enlightenment Icon
it: Miniatura, icona applicazione, icona di Enlightenment

en: Snapshotting Off
it: Miniature disabilitate

en: Snapshotting On
it: Miniature abilitate

en: Sort by Attr.
it: Ordina per attributi

en: Sort by File
it: Ordina per nome file

en: Sort by Image
it: Ordina per immagine

en: Sound
it: Suono

en: Span Xinerama Screens
it: Estendi schermi Xinerama

en: Special FX Settings
it: Impostazione effetti speciali

en: Stacking
it: Livello

en: Stacking layer
it: Livello

en: Start
it: Inizio

en: Start a group.
it: Inizia un gruppo.

en: Start a new group
it: Inizia un nuovo gruppo

en: Stick / Unstick
it: Appiccica/stacca

en: Stick/Unstick
it: Appiccica/stacca

en: Sticking
it: Attaccamento

en: Sticky state
it: Stato appiccicato

en: Swap Window Locations
it: Scambia posizione finestra

en: Switch Desktops
it: Cambia desktop

en: Switch to desktop where dialog appears
it: Vai al desktop dove appare la finestra di dialogo

en: Synchronize move/resize with application
it: Sincronizza spostamento/ridimensionamento con applicazione

en: Systray Error!
it: Errore vassoio di sistema!

en: Systray Options
it: Opzioni vassoio di sistema

en: Systray Settings
it: Impostazioni vassoio di sistema

en: Systray went elsewhere?!?
it: Il vassoio di sistema é andato altrove?!?

en: Technical
it: Tecnico

en: Theme
it: Tema

en: Theme Settings
it: Impostazioni tema

en: Theme transparency: %2d
it: Transparenza del tema: %2d

en: Theme versioning ERROR
it: ERRORE nella versione del tema

en: Themes
it: Tema

en: There are no active windows with remembered attributes.
it: Non ci sono finestre attive con attributi memorizzati

en: There was an error running the program:
    %s
it: Si é verificato un'errore nell'esecuzione del programma:
    %s

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    I am unsure as to why you could not do this. The file exists,
    is a file, and you are allowed to execute it. I suggest you look
    into this.
it: Si é verificato un'errore nell'esecuzione del programma:
    %s
    Non é stato possibile eseguire questo programma. Non sono certo
    del motivo per cui non é stato possibile. Il file esiste, é un
    file regolare, e avete il permesso di eseguirlo. Vi suggerisco
    di darci un'occhiata.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file does not exist.
it: Si é verificato un'errore nell'esecuzione
    del programma:
    %s
    Non é stato possibile eseguire questo programma
    perché il file non esiste.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file exists, is a file, but you are unable
    to execute it because you do not have execute access to this file.
it: Si é verificato un'errore nell'esecuzione del programma:
    %s
    Non é stato possibile eseguire questo programma. Il file esiste,
    é un file regolare, ma non potete eseguirlo perché non avete i
    permessi di esecuzione per questo file.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file is in fact a directory.
it: Si é verificato un'errore nell'esecuzione del programma:
    %s
    Non é stato possibile eseguire questo programma perché
    in realtá non é un file ma una directory.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file is not a regular file.
it: Si é verificato un'errore nell'esecuzione del programma:
    %s
    Non é stato possibile eseguire questo programma perché
    il file non é un file regolare.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is most probably because this program is not in the
    path for your shell which is %s. I suggest you read the manual
    page for that shell and read up how to change or add to your
    execution path.
it: Si é verificato un'errore nell'esecuzione del programma:
    %s
    Non é stato possibile eseguire questo programma. Molto
    probabilmente il motivo é che il programma non é tra i
    percorsi predefiniti della shell che sono:
    %s
    Suggeriamo la lettura del manuale di questa shell riguardo
    la possibilitá di cambiare i percorsi per gli eseguibili.

en: This button does nothing interesting.
it: Questo bottone non fa nulla di interessante.

en: This is the Root desktop.
    You cannot drag the root desktop around.
    Click right mouse button for a list of all
    Desktops and their applications.
    Click middle mouse button for a list of all
    applications currently running.
it: Questo é il desktop principale.
    Non si puó trascinare il desktop principale.
    Cliccate con il tasto destro del mouse per avere
    una lista di tutti i desktop e le loro applicazioni.
    Cliccate con il tasto centrale del mouse per avere
    una lista di tutte le applicazioni in esecuzione.

en: Tile image across background
it: Affianca immagine sullo sfondo

en: Title:
it: Titolo:

en: Toggle Autoshade
it: Attiva/disattiva contrazione automatica

en: Toggle Button Grabs
it: Attiva/disattiva "Prese bottoni"

en: Toggle Click to Focus
it: Attiva/disattiva "Clicca per dare fuoco"

en: Toggle Fading
it: Attiva/disattiva dissolvenza

en: Toggle Fixed Position
it: Attiva/disattiva posizione fissa

en: Toggle Fixed Size
it: Attiva/disattiva dimensione fissa

en: Toggle Never Focus
it: Attiva/disattiva "Non dare mai fuoco"

en: Toggle Never Use Area
it: Attiva/disattiva "Non usare mai area"

en: Toggle Shadows
it: Attiva/disattiva ombreggiatura

en: Toggle Skip Window Lists
it: Attiva/disattiva "Salta lista finestre"

en: Toggle between maximum screen height and normal height.
it: Commuta tra altezza massima e altezza normale.

en: Toggle between maximum screen size and normal size.
it: Commuta tra dimensione massima e dimensione normale.

en: Toggle between maximum screen width and normal width.
it: Commuta tra larghezza massima e larghezza normale.

en: Toggle the Omnipresent (visible on all Desktops) state of this window.
it: Commuta lo stato onnipresente (visibile su tutti i desktop) di questa finestra.

en: Tooltip Delay:
it: Ritardo popup suggerimenti:

en: Tooltip Settings
it: Impostazioni popup suggerimenti

en: Tooltips
it: Popup suggerimenti

en: Tooltips:
it: Popup suggerimenti:

en: Top
it: Alto

en: Track Changes
it: Traccia cambiamenti

en: Translucent
it: Translucido

en: Transparency
it: Transparenza

en: Transparent background
it: Sfondo trasparente

en: Unlist
it: Rimuovi dalla lista

en: Unshade.
it: Decontrai.

en: Unused
it: Non utilizzato

en: Unused backgrounds freed after %2i:%02i:%02i
it: Liberamento sfondi inutilizzati dopo %2i:%02i:%02i

en: Update window while moving
it: Aggiorna finestra durante spostamento

en: Use "help <command>" for an individual description
it: Usare "help <comando>" per una descrizione individuale

en: Use "help all" for descriptions of each command
    Use "help <command>" for an individual description
it: Usare "help all" per la descrizione di ogni comando
    Usare "help <comando>" per una descrizione individuale

en: Use "help full" for full descriptions of each command
it: Usare "help full" per la descrizione completa di ogni comando

en: Use Enlightenment Icon, Snapshot Window
it: Icona di Enlightenment, miniatura

en: Use alternate font configuration (%s)
it: Usa configurazione font alternativa (%s)

en: Use application icon, Use Enlightenment Icon, Snapshot Window
it: Icona applicazione, icona di Enlightenment, miniatura

en: Use background image
it: Usa immagine di sfondo

en: Use dithering in Hi-Colour
it: Usa dithering in Hi-Color

en: Use saveunders to reduce window exposures
it: Usa saveunder per ridurre esposizione finestre

en: Use theme font configuration
it: Usa configurazione font del tema

en: User Application List
it: Lista applicazioni utente

en: User Menus
it: Menú utente

en: Vertical
it: Verticale

en: Virtual Desktop Settings
it: Impostazione desktop virtuali

en: Virtual Desktop size:
it: Dimensione desktop virtuale:

en: WARNING:
    This is not an X11 Xserver. It in fact talks the X%i protocol.
    This may mean Enlightenment will either not function, or
    function incorrectly. If it is later than X11, then your
    server is one the author of Enlightenment neither have
    access to, nor have heard of.
it: ATTENZIONE:
    Questo non é un server X11, infatti usa il protocollo X%i.
    Questo puó significare che Enlightenment non funzioni o che
    funzioni in modo non corretto. Se é piú recente di X11, allora
    il vostro server é uno a cui l'autore di Enlightenment non
    puó accedere o di cui non ha mai sentito parlare.

en: Warning!  Enlightenment was unable to load the
    following sound file:
    %s
    Enlightenment will continue to operate, but you
    may wish to check your configuration settings.
it: Attenzione!  Enlightenment non ha potuto
    caricare il seguente file audio:
    %s
    Enlightenment continuerá a funzionare, ma vorrete
    controllare le vostre impostazioni di configurazione.

en: Warning:  Configuration error in %s block.
    Outcome is likely not good.
it: Attenzione: errore di configurazione nel blocco %s.
    Probabilmente l'esito non sará buono.

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current %s definition:
    %s
    Will ignore and continue...
it: Attenzione: non riesco a capire cosa fare con il testo seguente
    in mezzo all'attuale definizione di %s:
    %s
    Ignoro e vado avanti...

en: Warp pointer after moving menus
it: Invia puntatore dopo spostamento menú

en: Waves
it: Onde

en: Welcome to Enlightenment e16
    version %s.
    If you find a bug, please do not
    hesitate to send in a bug report.
    We hope you enjoy the software.
    
    The Rasterman - raster@rasterman.com
    Mandrake - mandrake@mandrake.net
    Kim Woelders - kim@woelders.dk
it: Benvenuti in Enlightenment e16
    versione %s.
    Se trovate un difetto non esitate a
    inviare un bug report.
    Noi speriamo che vi godiate il software.
    
    The Rasterman - raster@rasterman.com
    Mandrake - mandrake@mandrake.net
    Kim Woelders - kim@woelders.dk

en: Window Center (O/T/B Methods)
it: Centro finestra (Metodi O/T/B)

en: Window Group Error
it: Errore gruppo finestre

en: Window Group Selection
it: Selezione gruppo finestre

en: Window Group Settings
it: Impostazione gruppi di finestre

en: Window Groups
it: Gruppi di finestre

en: Window List
it: Lista finestre

en: Window List Skip
it: Salta lista finestre

en: Window Options
it: Opzioni delle finestre

en: Window Placement Settings
it: Impostazioni posizionamento finestre

en: Window Shading speed:
it: Velocitá contrazione finestre:

en: Window Size
it: Dimensione finestra

en: Wrap desktops around
it: Concatena desktop estremi

en: Wrap virtual desktops around
it: Concatena desktop virtuali estremi

en: X server setup error
it: Errore configurazione del server X

en: X server version error
it: Errore di versione del server X

en: Zoom Off
it: Zoom disabilitato

en: Zoom On
it: Zoom abilitato

en: Zoom in on pager windows when mouse is over them
it: Zoom delle finestre nel Pager al passaggio del mouse

en: Zoom/Unzoom
it: Ingrandisci/Rimpicciolisci

en: e16 was built without %s support
it: e16 é compilato senza supporto per %s

en: lines per second
it: linee al secondo

en: sound
it: suono
