dselect 1.17.0 - en to nn translation catalogue (218 entries)

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
nn: 
    
    Flytt rundt med ^P og ^N, piltastar, innleiande bokstavar eller nummertastane;
    Trykk <enter> for å stadfesta utvalet.   ^L teiknar skjermen på ny.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
nn: 
    
    Skriveverna tilgang: berre førehandsvising av utval er tilgjengeleg!

en: 
    Press <enter> to continue.
nn: 
    Trykk <enter> for å halda fram.

en:   -- %d%%, press
nn:   -- %d%%, trykk

en:  (alphabetically)
nn:  (alfabetisk)

en:  (avail., priority)
nn:  (tilgj., prioritet)

en:  (avail., section)
nn:  (tilgj., del)

en:  (by availability)
nn:  (etter tilgjenge)

en:  (by priority)
nn:  (etter prioritet)

en:  (by section)
nn:  (etter del)

en:  (by status)
nn:  (etter status)

en:  (status, priority)
nn:  (status, prioritet)

en:  (status, section)
nn:  (status, del)

en:  does not appear to be available
nn:  ser ikkje ut til å vera tilgjengeleg

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
nn:  marker:+/=/- stutt:v hjelp:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
nn:  marker:+/=/- fyldig:v hjelp:?

en:  or
nn:  eller

en:  terse:v help:?
nn:  stutt:v hjelp:?

en:  verbose:v help:?
nn:  fyldig:v hjelp:?

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
nn: %-*s %s%s%s;  %s (var: %s).  %s

en: %s %s packages
nn: %s %s pakkar

en: %s %s packages in section %s
nn: %s %s pakkar i delen %s

en: %s %s packages without a section
nn: %s %s pakkar utan nokon del

en: %s for more
nn: %s for meir

en: %s packages in section %s
nn: %s pakkar i delen %s

en: %s packages without a section
nn: %s pakkar utan nokon del

en: %s to go back
nn: %s for å gå tilbake

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of '+', '-' and '_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the 'v' key for a verbose
      display (press 'v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the 'i' key to cycle through the displays, and 'I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
nn: * Markering: Éi linje i pakkelista er markert. Denne viser kva for pakke 
      eller pakkar som vert påverka når du trykkjer på «+», «-» eller «_».
    
    * Delelinja midt på skjermen forklarar kort statusen til den markerte 
      pakken. Dersom ei gruppe er vald, viser linja ei skildring av gruppa. 
      Dersom du ikkje skjønar kva statusteikna tyder, kan du gå til pakken og 
      sjå kva som står på denne delelinga. Du kan òg trykkja «v» for 
      fyldigare vising. (Trykk «v» igjen for å gå tilbake til stuttvisinga.)
    
    * Det nedste feltet på skjermen viser meir informasjon om den pakken som er 
      vald (dersom berre éin er vald).
    
      Feltet kan visa ei fyldig skildring av pakken, dei interne 
      kontrolldetaljane til pakken (anten for installerte eller tilgjengelege 
      versjonar av pakken) eller informasjon om konfliktar og pakkekrav som 
      involverer den valde pakken (i lister for løysing av konflikt/pakkekrav).
    
      Trykk «i» for å byta mellom visingane, og «I» for å gøyma informasjonsfeltet 
    eller utvida det slik at det dekkjer nesten heile skjermen.

en: Abbrev.
nn: Forkort.

en: Abort - quit without making changes
nn: Avbryt - avslutt utan å gjera endringar

en: Access method '%s'.
nn: Tilgangsmetode `%s'.

en: All
nn: Alle

en: All packages
nn: Alle pakkar

en: Avail.ver
nn: Tilgj.ver

en: Available
nn: Tilgjengelege

en: Broken
nn: Øydelagde

en: Brokenly installed packages
nn: Øydelagde installerte pakkar

en: Choose the access method to use.
nn: Vel tilgangsmetoden som skal brukast

en: Configure any packages that are unconfigured.
nn: Set opp pakkar som ikkje er sett opp.

en: Cycle through information displays
nn: Gå gjennom informasjonssidene

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use 'i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of 'suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital 'X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can 'reject' my suggestions by using the capital
    'D' or 'R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital 'Q' to
    force me to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <space> to leave help and enter the sub-list; remember: press '?' for help.
nn: Løysing av pakkekrav og konfliktar - introduksjon.
    
    Eitt eller fleire av dei vala du har gjort fører til problem med konfliktar 
    eller pakkekrav. Nokre av pakkane må installerast saman med visse andre, og 
    nokre kombinasjonar av pakkar går ikkje saman.
    
    Du vil få sjå ei eiga liste med berre dei pakkane dette gjeld. Nedst på 
    skjermen er konfliktar og pakkekrav vist. Med «i» kan du byta mellom dette 
    feltet og felta for pakkeskildringar og intern kontrollinformasjon.
    
    Eit sett med «føreslegne» pakkar er gjort klart, og pakkane i lista er 
    markerte i samsvar med framlegget. Du kan trykkja Enter med ein gong for å 
    godta framlegget. Du kan avbryta endringane som forårsaka problemet og gå 
    tilbake til hovudlista ved å trykkja stor «X».
    
    Du kan òg bla gjennom lista og endra på markeringane slik du vil ha dei, og 
    du kan forkasta framlegget ved å trykkja stor «D» eller «R». (Sjå 
    hjelpeskjermen for tastetrykk.) Med stor «Q» kan du tvinga gjennom eit val, 
    dersom du vil overstyra råda eller trur at programmet tek feil.
    
    Trykk <mellomrom> for å avslutta hjelpa og gå til lista. 
    Hugs at du kan få hjelp med «?».

en: Description
nn: Skildring

en: Display, part 1: package listing and status chars
nn: Skjermbilete, del 1: Pakkeliste og statusteikn

en: Display, part 2: list highlight; information display
nn: Skjermbilete, del 2: Listemarkering, informasjonsvising

en: EIOM
nn: FIGM

en: Error
nn: Feil

en: Error:
nn: Feil:

en: Extra
nn: Ekstra

en: Go to end of list
nn: Gå til slutten av lista

en: Go to top of list
nn: Gå til toppen av lista

en: Help information is available under the following topics:
nn: Hjelp for følgjande emne er tilgjengeleg:

en: Help:
nn: Hjelp:

en: Imp
nn: Vkt

en: Important
nn: Viktig

en: Install and upgrade wanted packages.
nn: Installer og oppgrader dei valde pakkane.

en: Installed
nn: Installerte

en: Installed packages
nn: Installerte pakkar

en: Installed?
nn: Installert?

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
nn: Introduksjon til eiga liste for løysing av konflikt eller pakkekrav

en: Introduction to method selection display
nn: Introduksjon til metodeval

en: Introduction to package selections
nn: Introduksjon til pakkeval

en: Introduction to read-only package list browser
nn: Introduksjon til skriveverna pakkeliste

en: Keystrokes
nn: Tastar

en: Keystrokes for method selection
nn: Tastetrykk for metodeval

en: Make highlight less specific
nn: Gjer utheving mindre spesifikk

en: Make highlight more specific
nn: Gjer utheving meir spesifikk

en: Mark package(s) for deinstall and purge
nn: Merk pakkar for avinstallasjon og slett

en: Mark package(s) for deinstallation
nn: Merk pakkar for avinstallasjon

en: Mark package(s) for installation
nn: Merk pakkar for installasjon

en: Marked for
nn: Markert for

en: Move down
nn: Flytt ned

en: Move up
nn: Flytt opp

en: New
nn: Nye

en: Newly available packages
nn: Nye tilgjengelege pakkar

en: No explanation available.
nn: Ingen forklaring tilgjengeleg.

en: Obsolete/local
nn: Forelda/lokale

en: Old mark
nn: Gammalt merke

en: Opt
nn: Val

en: Optional
nn: Valfri

en: Package
nn: Pakke

en: Press <enter> to continue.
nn: Trykk Enter for å halda fram.

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
nn: Trykk ? for å visa hjelpemeny, «.» for neste emne, <mellomrom> for å avslutta hjelpa.

en: Press a key from the list above, <space> or 'q' to exit help,
      or '.' (full stop) to read each help page in turn.
nn: Trykk ein tast frå lista over, <mellomrom> eller «q» for å avslutta hjelp.
      eller «.» for å lese kvar hjelpeside etter kvarandre.

en: Priority
nn: Prioritet

en: Purged
nn: Reinska

en: Purged packages and those never installed
nn: Pakkar som er utreinska eller aldri installerte

en: Quit dselect.
nn: Avsluttar dselect.

en: Quit without changing selected access method
nn: Avslutt utan å endra den valde tilgangsmetoden

en: Quit, confirming without check
nn: Avslutt, stadfesting utan sjekk

en: Quit, confirming, and checking dependencies
nn: Avslutt, stadfesting og sjekk pakkekrav

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
nn: Avslutt, avvis framlegg for konflikt/pakkekrav

en: REINSTALL
nn: INSTALLER OM ATT

en: Redraw display
nn: Teikn sida på ny

en: Remove unwanted software.
nn: Fjern uønskte program.

en: Removed
nn: Fjerna

en: Removed and no longer available packages
nn: Fjerna pakkar som ikkje lenger er tilgjengelege

en: Removed packages (configuration still present)
nn: Fjerna pakkar (teke vare på oppsettet)

en: Req
nn: Krv

en: Request help (cycle through help screens)
nn: Be om hjelp (gå gjennom hjelpesidene)

en: Request which packages you want on your system.
nn: Be om dei pakkane du vil ha på systemet.

en: Required
nn: Påkravd

en: Revert to directly requested state for all packages
nn: Gå tilbake til direkte føreslått tilstand for alle pakkar

en: Revert to old state for all packages
nn: Gå tilbake til gammal tilstand for alle pakkar

en: Revert to suggested state for all packages
nn: Gå tilbake til føreslått tilstand for alle pakkar

en: Scroll backwards through help/information
nn: Gå bakover gjennom hjelp/informasjon

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
nn: Gå bakover gjennom hjelp/informasjon med ei linje

en: Scroll backwards through list
nn: Gå bakover gjennom lista

en: Scroll backwards through list by 1 line
nn: Gå bakover gjennom lista med ei linje

en: Scroll onwards through help/information
nn: Gå vidare gjennom hjelp/informasjon

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
nn: Gå vidare gjennom hjelp/informasjon med ei linje

en: Scroll onwards through list
nn: Gå vidare gjennom lista

en: Scroll onwards through list by 1 line
nn: Gå vidare gjennom lista med ei linje

en: Search for ?
nn: Søk etter ?

en: Search for a package whose name contains a string
nn: Søk etter ein pakke som har eit namn som inneheld ein streng

en: Section
nn: Del

en: Select currently-highlighted access method
nn: Vel den utheva tilgangsmetoden

en: Swap sort order priority/section
nn: Byt om sorteringsrekkjefølgje prioritet/seksjon

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
nn: Terminalen ser ikkje ut til å støtta markøradressering.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
nn: Terminalen ser ikkje ut til å støtta utheving.

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use 'o' and 'O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
nn: Du har vald ei linje med mange pakkar. Dersom du vel å installera, fjerna, halda tilbake eller liknande, vil handlinga påverka alle pakkane som passar til kriteriet.
    
    Dersom du flyttar markeringa til ei linje med berre éin pakke, kan du sjå informasjon om den pakken i dette feltet.
    Du kan endra sorteringsrekkjefølgja med «o» og «O» for sjølv å kunna markera pakkar i andre grupper.

en: Type dselect --help for help.
nn: Skriv «dselect --help» for hjelp.

en: Unclassified
nn: Uklassifisert

en: Update list of available packages, if possible.
nn: Oppdater liste over tilgjengelege pakkar, viss mogeleg.

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the 'Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press '?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press 'Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
nn: Velkomen til hovudpakkelista i dselect.
    
    Du vil få sjå ei liste over pakkar som er installerte eller som kan 
    installerast. Fordi du ikkje har tilstrekkelege løyve til å oppdatera 
    pakkestatusar, får du ikkje lov til å endra pakkelista. Du kan bla gjennom 
    lista ved hjelp av piltastane (sjå hjelpeskjermen «Tastetrykk»), studera 
    statusen til pakkane og lesa informasjon om dei.
    
    Du bør lesa oversikta over tastar og forklaringane til skjermbiletet. Det 
    finst ein god del skjermhjelp som du kan visa ved å trykkja på «?».
    
    Når du er ferdig med å studera lista, kan du avslutta med «X» eller Enter.
    
    Trykk <mellomrom> for å avslutta hjelpa og gå til lista no.

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using '+') or deinstallation (using '-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line 'All packages' is selected.  '+', '-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press '?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or 'X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
nn: Velkomen til hovudpakkelista i dselect.
    
    Du vil få sjå ei liste over pakkar som er installerte eller som kan 
    installerast. Du kan bla gjennom lista ved hjelp av piltastane. Med tastane 
    «+» og «-» kan du velja å installera eller fjerna pakkar eller grupper av 
    pakkar. I utgangspunkter er linja «Alle pakkar» vald, slik at dei handlingane 
    du gjer påverkar alle pakkane som høyrer til under den markerte linja.
    
    Noko av det du vel kan føra til konfliktar eller problem med pakkekrav. I så 
    fall vil du få ei eiga liste med dei pakkane dette gjeld, slik at du kan løysa 
    problema.
    
    Du bør lesa oversikta over tastar og forklaringane til skjermbiletet. Det 
    finst ein god del skjermhjelp som du kan visa ved å trykkja på «?».
    
    Når du er ferdig med å velja pakkar, trykkjer du <Enter> dersom du vil stadfesta 
    endringane eller «X» om du vil avslutta utan endringar. Ein siste kontroll av 
    konfliktar og pakkekrav vert utført. Her vil du òg få opp ei eiga liste ved 
    problem.
    
    Trykk <mellomrom> for å avslutta hjelpa og gå til lista no.

en: Xtr
nn: Eks

en: [A]ccess
nn: [T]ilgang

en: [C]onfig
nn: [S]et opp

en: [I]nstall
nn: [I]nstaller

en: [Q]uit
nn: [A]vslutt

en: [R]emove
nn: [F]jern

en: [S]elect
nn: [V]el

en: [U]pdate
nn: [O]ppdater

en: [not bound]
nn: [ikkje avgrensa]

en: [unk: %d]
nn: [ukjend: %d]

en: a
nn: t

en: bUG
nn: LUS

en: c
nn: s

en: colour
nn: farge

en: colour attribute
nn: fargeattributt

en: conflicts with
nn: konflikt med

en: couldn't open debug file '%.255s'
nn: klarte ikkje opna avlusingsfil `%.255s'

en: depends on
nn: krev

en: doupdate failed
nn: «doupdate» feila

en: doupdate in SIGWINCH handler failed
nn: douptade i SIGWINCH-handteraren feila

en: dselect - inspection of package states
nn: dselect - inspeksjon av pakkestatus

en: dselect - list of access methods
nn: dselect - liste over tilgangsmetodar

en: dselect - main package listing
nn: dselect - hovudpakkeliste

en: dselect - recursive package listing
nn: dselect - rekursiv pakkeliste

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the 'x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing 'k' now, or from the help
    menu reachable by pressing '?'.
nn: dselect og dpkg kan installera automatisk ved å henta pakkefilene som skal 
    installerast frå fleire ulike stader.
    
    I denne lista kan du velja ein av desse installasjonsmetodane.
    
    Flytt markeringa til metoden du vil bruka og trykk på Enter. Du vert då spurd 
    om informasjonen som trengst for å installera.
    
    Når du flyttar markeringa, får du sjå ei skildring av kvar metode nedst på 
    skjermen, dersom det finst noka skildring.
    
    Dersom du vil avslutta utan å endra på noko, trykkjer du på «x» medan du er i 
    lista over installasjonsmetodar.
    
    Du kan sjå heile lista over tastetrykk ved å trykkja på «k» no eller frå 
    hjelpemenyen som du får når du trykkjer «?».

en: enhances
nn: forbetrar

en: error during read of method options file '%.250s'
nn: feil ved lesing av metodevalfila «%.250s»

en: error during read of option description file '%.250s'
nn: feil ved lesing av valskildringsfila «%.250s»

en: error in regular expression
nn: feil i regulært uttrykk

en: error reading acknowledgement of program failure message
nn: feil ved lesing av godkjenning av programfeilmelding

en: error reading keyboard in help
nn: feil ved lesing av tastatur i hjelp

en: error reading options file '%.250s'
nn: feil ved lesing av valfila «%.250s»

en: failed to allocate colour pair
nn: klarte ikkje tilordna fargepar

en: failed to block SIGWINCH
nn: klarte ikkje blokkera SIGWINCH

en: failed to create baselist pad
nn: klarte ikkje laga baselist-pad

en: failed to create heading pad
nn: klarte ikkje laga heading-pad

en: failed to create info pad
nn: klarte ikkje laga info-pad

en: failed to create query window
nn: klarte ikkje laga spørjingsvindauge

en: failed to create thisstate pad
nn: klarte ikkje laga thisstate-pad

en: failed to create title window
nn: klarte ikkje laga tittelvindauge

en: failed to create whatinfo window
nn: klarte ikkje laga whatinfo-vindauge

en: failed to get old SIGWINCH sigact
nn: klarte ikkje henta gammal SIGWINCH sigact

en: failed to get old signal mask
nn: klarte ikkje henta gammal signalmaske

en: failed to getch in main menu
nn: klarte ikkje bruka «getch» i hovedmenyen

en: failed to read option description file '%.250s'
nn: klarte ikkje lesa valskildringsfila «%.250s»

en: failed to restore old SIGWINCH sigact
nn: klarte ikkje å gjenoppretta gammal SIGWINCH sigact

en: failed to restore old signal mask
nn: klarte ikkje gjenoppretta gammal signalmaske

en: failed to set new SIGWINCH sigact
nn: klarte ikkje setja ny SIGWINCH sigact

en: failed to unblock SIGWINCH
nn: klarte ikkje avblokkera SIGWINCH

en: getch failed
nn: «getch» feila

en: half installed
nn: halvinstallert

en: hold
nn: hald tilbake

en: index string too long
nn: for lang indeksstreng

en: install
nn: installer

en: installation script
nn: installasjonsskript

en: installed
nn: installert

en: invalid search option given
nn: ugyldig søkjeval oppgjeve

en: ioctl(TIOCGWINSZ) failed
nn: ioctl(TIOCGWINSZ) feila

en: menu
nn: meny

en: method '%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
nn: metoden «%.250s» har for langt namn (%d > %d teikn)

en: new package
nn: ny pakke

en: newline before option name start
nn: linjeskift før starten på valnamnet

en: newline before summary
nn: linjeskift før skildringa

en: non-alphanum in option name
nn: valnamnet inneheld teikn som ikkje er tal eller bokstavar

en: non-digit where digit wanted
nn: ikkje-tal der det skulle vera eit tal

en: nonalpha where option name start wanted
nn: ikkje-bokstav der eit valnamn skulle starta

en: not installed
nn: ikkje installert

en: pre-depends on
nn: forkrav

en: provides
nn: gjev

en: purge
nn: reinsk

en: q
nn: a

en: query/setup script
nn: skript til spørjing/oppsett

en: r
nn: f

en: recommends
nn: tilrår

en: remove
nn: fjern

en: removed (configs remain)
nn: fjerna (teke vare på oppsett)

en: replaces
nn: erstattar

en: s
nn: v

en: screen part
nn: skjermdel

en: suggests
nn: føreslår

en: syntax error in method options file '%.250s' -- %s
nn: syntaksfeil i metodevalfila «%.250s» -- %s

en: terminal lacks necessary features, giving up
nn: terminalen manglar nødvendige funksjonar, gjev opp

en: u
nn: o

en: unable to access method script '%.250s'
nn: fekk ikkje tilgang til metodeskriptet «%.250s»

en: unable to open current option file '%.250s'
nn: klarte ikkje opna valfila «%.250s»

en: unable to open option description file '%.250s'
nn: klarte ikkje opna valskildringsfila «%.250s»

en: unable to read '%.250s' directory for reading methods
nn: klarte ikkje lesa katalogen «%.250s» for lesing av metodar

en: unable to read method options file '%.250s'
nn: klarte ikkje lesa metodevalfila «%.250s»

en: unable to stat option description file '%.250s'
nn: fann ikkje valskildringsfila «%.250s»

en: unable to write new option to '%.250s'
nn: klarte ikkje skriva den nye valfila «%.250s»

en: unknown action string '%.50s'
nn: ukjent handlingsstreng `%.50s'

en: unpacked (not set up)
nn: utpakka (ikkje sett opp)

en: update available list script
nn: skript til oppdatering av tilgjengeliste
